Problém zvaný „madla lásky“: Co všechno přebytečný tuk způsobuje a jak se ho zbavit efektivně a jednou provždy

Hromadící se tuk na bocích, kterému se říká něžně madla lásky, může být v kombinaci s upnutým oblečením opravdu nevzhledný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nadměrné hromadění tuku v oblasti boků a břicha je problém, který sužuje mnoho žen. Tukové buňky se hromadí v případě, když tělo přijímá hodně kalorií, případně jich nedokáže spálit tolik, kolik jich přijme z potravy. Tuk se pochopitelně může hromadit kdekoli na těle, nejčastěji je to však v oblasti boků, břicha a dolních část zad. Tuku se lze naštěstí zbavit. Tématem se zabývá kvalifikovaný osobní trenér Daniel Bubnis.

Co přispívá k hromadění tuku

Na hromadění břišního tuku má určitě vliv věk, dále také hormony a nedostatek fyzické aktivity. Na vině je také strava, která obsahuje velké množství tuků, cukrů a kalorií. Dalším faktorem však může být také nedostatek spánku a nediagnostikované či neléčené stavy. Ty mohou zpomalovat metabolismus. Často jde například o nemoci štítné žlázy. Samy o sobě nejsou madla lásky nebezpečná, ale jsou rizikovými faktory pro nejrůznější chronická onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi ty se řadí vysoký krevní tlak, srdeční choroby, vysoký cholesterol, cukrovka druhého typu či artróza. Může však jít také o rakovinu, nemoci jater a objevit se může také mrtvice či spánková apnoe nebo další problémy s dýcháním. Z toho důvodu je tedy vhodné se zaměřit na zdravou stravu, ale také na pravidelné cvičení. Ideální je vybrat takový pohyb, který je zaměřený právě na záda, břicho a boky. Takové cviky je dobré kombinovat s kardiovaskulárním cvičením.

Vyberte si vhodný pohyb

Pro nejlepší výsledky je dobré zaměřit se na cílené cvičení na jednotlivé části těla a kombinovat je například s klasickou chůzí, během nebo podobně zaměřenými sporty. Skvělou volbou je také jízda na kole nebo plavání. Pochopitelně je důležité se zaměřit nejen na pohyb, ale také na zdravou stravu. Vyhněte se tedy potravinám s vysokým obsahem kalorií. Nejezte potraviny plné sacharidů a tuků. Vhodné je zařadit do jídelníčku dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů.

Mezi účinné cviky patří například boční prkno. Tedy cvik, kdy si lehnete na bok a opřete se o jednu paži. Loket musí být v jedné linii s ramenem, nohy položte na sebe a zvedejte tělo nahoru a dolů. Vhodný je také cvik známý jako jízda na kole. Pomoci vám mohou také výpady nohou, kdy se nejprve položíte do pozice vysokého prkna s nataženými pažemi. Poté děláte skrčenýma nohama výpady dopředu k tělu. Pro zpevnění zad je dobré cvičit také známý most.

Pomohou i lékařské procedury

Pokud vám nepomůže zdravá strava společně se cvičením, je tu ještě možnost využít pomoci lékařů. Ke snížení zadržování tuku v určitých částech těla se používá liposukce a jí podobné procedury plastické chirurgie. Během liposukce dojde ke vstříknutí roztoku do cílové oblasti, a poté k odstranění tuku pomocí vakuové odsávačky. Liposukce však není celotělové řešení. Navíc se doporučuje pouze osobám s mírnou až střední nadváhou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro obézní osoby jsou možné bandáže žaludku nebo operace bypass žaludku. Pokud jste obézní a máte madla lásky, mohou být tyto operace mnohem účinnější než liposukce. V každém případě je vhodné nejprve vyzkoušet změnu životního stylu a až poté případně kontaktovat lékaře a dohodnout se s ním na ideálním řešením. Musíte si uvědomit, že změna možná bude nějakou dobu trvat a je potřeba být opravdu trpěliví.

Jaké cviky vám vyhovují?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články