Abnormální srdeční rytmus, bolest na hrudi a dušnost: Může se jednat o problémy se srdcem

Srdeční onemocnění postihuje mnoho lidí a jsou zároveň jedním z nejčastějších příčin úmrtí vůbec. Přitom existují příznaky, které na potíže se srdcem mohou upozornit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I v dnešní době, kdy medicína pokročila, jsou tu zdravotní potíže, které nelze zcela vyřešit. Srdeční onemocnění se řadí mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí vůbec. Na vině jsou i rizikové faktory, které se týkají široké veřejnosti. Lékařka Helen Chen popisuje typické příznaky, kterými se vyznačují potíže se srdcem a zároveň také upozorňuje, že příznaky se mohou mírně lišit u žen a u mužů. Ale zpravidla se jedná o abnormální srdeční rytmus, dušnost, bolest na hrudi a u žen také například úzkost či únava.

Příznaky naznačující potíže se srdcem

Jedním z důvodů k pozornosti je abnormální srdeční rytmus, ať už se jedná o srdeční frekvenci, která je příliš rychlá nebo pomalá. Kromě změny srdeční frekvence se může objevit také bolest na hrudi, celková únava či dušnost. Ženy v již provedených šetřeních také popisovaly pocit úzkosti či potíže s trávením. Nejen kvůli těmto symptomům je občasně možná záměna s menopauzou či depresemi.

Rizikové faktory a možné důvody vzniku srdečních onemocnění

I u srdečních onemocnění existuje hned několik rizikových faktorů, některé je ovšem možné ve svém životě odbourat. S jinými nelze podniknout vůbec nic. Mezi faktory, které nejsou ve vašich rukou, a přesto mohou mít vliv na vznik srdečních potíží, lze zařadit pohlaví, věk, ale i výskyt srdečních onemocnění v rodině. Jistá role byla prokázána i s ohledem na určitá etnika. Toto je bohužel výčet, se kterým toho člověk příliš neudělá, ale i tak je vhodné to mít na paměti.

pozor na příznaky ukazující na srdeční onemocnění iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé faktory důležité pro riziko vzniku srdečních onemocnění neovlivníte, jiné ale ano.

Na druhé straně stojí možnosti, se kterými lze něco podniknout. Jednou z nich (a zároveň jeden z velikých problémů dnešní doby) je vysoký krevní tlak. Právě ten je jedním ze zásadních rizikových faktorů pro rozvoj srdečních onemocnění, proto je nutné ho držet pod kontrolou. Dalším důležitým bodem je vysoká hladina špatného cholesterolu a naopak nízká hladina dobrého cholesterolu. Všeobecně není pro srdce dobré ani kouření, obezita či nedostatek pohybu. A právě tyto faktory už můžete zcela zásadně ovlivnit.

Tipy pro podporu zdravého srdce

Každý chce být zdravý. Někteří si to uvědomují a dělají proto více, jiní méně, ale je to tak. A právě srdce je jedním z orgánů, které si péči opravdu zaslouží, jelikož na něm závisí život. Doslova. Jak již bylo zmíněno výše, jedním z hlavních problémů je vysoký krevní tlak a také cholesterol, ale obě tyto věci se dají řešit, proto pokud s nimi máte potíže, nenechávejte to být. Stejně tak je důležitý i zdravý životní styl, především dostatek pohybu, správný jídelníček a také omezení alkoholu a odepření si cigaret. Velice prospěšné je i menší vystavení se stresu.

Jak podporujete své srdce vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články