Po úrazu nebo ta, která vás probudí: Bolesti hlavy, kterým je potřeba věnovat pozornost

Bolest hlavy většinou nepatří k život ohrožujícím stavům. Podívejte se, ve kterých případech stačí vzít volně prodejné analgetikum a kdy spěchat na pohotovost.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest hlavy patří k nejčastějším potížím. Obvykle neznamená nic vážného a sama odezní. Ani migrény ani klastrové bolesti hlavy, které vyžadují speciální režim a použití analgetik, nejsou považovány za závažná onemocnění. Neobvyklé příznaky nebo neobvyklý charakter bolesti by vás však měl dovést k lékaři nebo rovnou na pohotovost.

Svírající bolest hlavy

Když vám připadá, jakoby vám hlavu utahoval svěrák, máte pravděpodobně tenzní bolesti hlavy. Nejčastěji bolí na obou stranách hlavy. Příčinou bývá stres nebo problém souvisí s pohybovým aparátem. Léčí se volně prodejnými analgetiky.

Migrény

Migréna je charakterizována nevolností, zvracením a přecitlivělostí na světlo a hluk. Obvykle bolí jen na jedné straně hlavy. Migrény nejsou sice život ohrožující, ale jak uvádí web Healthline, jsou jednou z deseti nejčastějších příčin invalidity. Na migrény trpí nejvíce lidi ve věku 30-40 let, větší podíl tvoří ženy.

Pokud existuje vyvolávající příčina, je nutné spouštěč migrény odhalit a vyhýbat se mu. Léčí se léky na předpis, volně prodejnými analgetiky i bylinkami. Někomu může ulevit akupresura. O tom, které akupresurní body pomáhají proti bolestem hlavy, jsme již na JakZdravě psali.

Mladá žena s bolestí hlavy držící se za spánek iZdroj fotografie: Freepik
Migréna bolí na jedné straně hlavy. Vysledujte, co je její spouštěč

Když vás probudí bolest hlavy

Bolest hlavy, která vás dokáže vytrhnout ze spánku, patří mezi klastrové bolesti hlavy. Stejně jako migrény je můžete očekávat na jedné straně hlavy, soustředěnou kolem oka nebo obou očí. Bolí velmi intenzivně, v periodách a brání ve spánku. Klastrové bolesti hlavy nepatří mezi život ohrožující stavy, ale jejich příčinu je dobré odhalit pro lepší kvalitu života.

Mezi další bolesti hlavy, které dokážou narušovat spánek, patří bolesti způsobené hypertenzí, spánkovou apnoí nebo mozkovými nádory. Deprese a vysazení kofeinu mohou být také spouštěči velmi nepříjemných bolestí hlavy.

Bolest hlavy, horečka a ztuhlý krk

Tato kombinace příznaků ukazuje podle webu MedlinePlus na velmi vážný stav. Nejčastěji se tak projevuje encefalitida (zánět mozku) nebo meningitida (zánět mozkových plen). Vzniká jako důsledek infekce a může končit smrtí. Infekci je nutno co nejrychleji odhalit a léčit v rámci hospitalizace a léků podávaných přímo do žíly. Naše redakce JakZdravě informovala o těchto příznacích v souvislosti s boreliózou.

Bouřlivá bolest hlavy

Tato bolest bývá popisována jako extrémně silná, která přichází rychle. Má akutní charakter, vzniká během jedné minuty i méně a způsobuje skutečně intenzivní bolest. Příčinou může být krvácení do mozku. Bolet může kdekoli v hlavě, trvat může hodinu a déle. Často bývá doprovázená nevolností a závratí, může dojít i ke ztrátě vědomí. Důležitá je urychlená návštěva lékaře.

Muž sedící na kanapi s bolestí hlavy a držící se za čelo oběma rukama iZdroj fotografie: Freepik
Když vám v hlavě vybuchuje bolest, která vznikla během jedné minuty a nemírní se, vyhledejte lékaře

Po úrazu hlavy

Jakékoli poranění hlavy, po kterém bolest přetrvává, patří okamžitě do rukou lékaře. Mohlo by se jednat o otřes mozku, proto spěchejte na pohotovost. Bývá na něj pomýšleno hlavně v případě, že se po úrazu bolest hlavy dále zhoršuje. Nepodceňte situaci. Web Verywellhealth varuje, že i malý úder může spustit krvácení do mozku a ohrozit vás nebo vaše blízké na životě.

Bolest omezující vidění

Bolest hlavy, která se spojuje s poruchou zraku, patří často k migréně. Můžete vidět blikající světla nebo dočasně přestanete vidět úplně. Pokud tento problém máte, oznamte ho svému lékaři. Může se jednat o křeče v sítnici, ale také o auru, která způsobuje plovoucí světla nebo slepá místa ve vidění. Pokud by šlo o auru, postihla by obě oči.

Neobvyklé a nespecifické bolesti hlavy

Jakékoli neobvyklé bolesti hlavy byste měli konzultovat s lékařem. Hlavně pokud se u vás objevili poprvé po 50. roce života nebo je doprovází změny osobnosti či pocit slabosti. Lékaře oslovte i v případě, že se mění frekvence, místo nebo závažnost vašich běžných bolestí hlavy. Pokud bolest hlavy ovlivňuje vaše smysly, je to také důvod, proč jít k lékaři.

Jaké bolesti hlavy trápí vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články