Důvěřujte bezinkám – mají vynikající účinky na řadu zdravotních problémů. Léčí kašel, nervy i žlučník

Dobrá imunita je důležitá pro boj s infekcemi. Dietoložka Amy Richter, RD doporučuje pro její posílení zejména užívání černého bezu, stálici lidového léčitelství.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S keři černého bezu se setkáváme poměrně často. Rostou na vlhkých lesních mýtinách, v roklích, u cest i na rumištích. Jejich černé plody lákají ke konzumaci ptactvo, které tím napomáhá k rozšiřování rostliny. V léčitelství se používají květy i plody černého bezu. Pojďme se podívat na to, jaký užitek pro lidské tělo mají.

Na co všechno se černý bez používá

V minulosti se černý bez používal na léčbu řady zdravotních potíží. Lidé si tento keř vysazovali v blízkosti obydlí, protože věřili jeho magickým účinkům. Měl například chránit dobytek. Na Slovensku se bezové dřevo používá k výrobě fujar, tradičního hudebního nástroje. Ne nadarmo se říká, že před heřmánkem se má pokleknout, ale před černým bezem smeknout.

Jaké účinné látky obsahuje černý bez

Květy černého bezu obsahují rutin, bioflavonoidy, cholin, éterické oleje, taniny, třísloviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. V plodech najdeme karoteny, vitamíny C a B, cholin, cukr a organické kyseliny. Celá rostlina je bohatá na fytoncidní látky, které jsou účinné proti bakteriím a plísním.

Jaké účinky nabízejí květy černého bezu

Odvar ze sušených květů se používá při nachlazení, protože rozpouští hleny a podporuje pocení. Dokáže tak ulevit od potíží, které způsobuje rýma a kašel. Protože má diuretické účinky, podporuje funkci ledvin a močového ústrojí. Čaj z květů léčí zažívací problémy, plynatost, pomalé trávení či nedostatečnou činnost žlučníku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Z plodů černého bezu lze vyrobit zdraví prospěšnou šťávu

V čem jsou dobré plody černého bezu

Plody černého květu se sbírají, když jsou zralé. Pak se z nich vyrábí šťáva, která výborně působí při léčbě migrény a nervových chorob. Účinná je zejména při zánětu trojklanného nervu. Je třeba ale pozor dávat na dobrou zralost plodů, protože v nezralém stavu mají projímavý účinek. Ten se varem ztrácí.

Jak pomáhají kůra a listy černého bezu

V minulosti se listy černého bezu používaly k úlevě od bolesti, zánětů, otoků. Stimulují produkci moči a potu. Kůra pomáhá i jako močopudný prostředek, zároveň má též projímavý účinek. Problémem je, že ani varem se toxické látky z listů a kůry neodstraní tak, jako tomu je o plodů černého bezu.

Jaký je váš osvědčený recept na sirup z černého bezu?

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články