Nedostatkem železa jsou nejvíce ohroženi starší lidé. Nemusí jít ale o nedostatek železa v potravě, ačkoli je to nejčastější příčina. Existují i jiné typy anémie související s nemocemi.
Dlouhotrvající únava, která není lepší ani po odpočinku, není normální. Někdy se za ní může skrývat některé onemocnění, ale mnohem častěji tak tělo hlásí nedostatek železa. Hlavně ve věku nad 65 let jsou lidé více ohroženi vznikem anémie (chudokrevnosti). To znamená, že nemají dostatek železa, které se významně podílí na tvorbě krvinek, které tělo potřebuje pro transport kyslíku.
Proč vzniká anémie
Podle webu Healthline existují trávicí problémy, které brání vstřebávání železa z potravin. Hlavně s přibývajícím věkem nemusí být železo ze žaludku absorbováno správně. Některé léky mohou také ovlivnit metabolismus železa. Například nízké dávky aspirinu zvyšují riziko anémie až o 20 % u starších lidí. Kromě těchto stavů mohou za chudokrevnost některá onemocnění, vnitřní krvácení nebo konečně nedostatek železa ve stravě.
Jak na doplnění železa
Většina dospělých získává stravou dostatek železa. Je potřeba k tomu ale dodávat vitamín B12 a vitamín C. Vitamín B12 je nutný k tvorbě krvinek spolu se železem a vitamín C pomáhá železo vstřebávat z potravy do těla, jak potvrzuje web MedicalNewsToday. Bez železa vás kromě únavy budou trápit další potíže, jako je vypadávání vlasů nebo lomivost nehtů. Podrobně se o příznacích nedostatku železa dočtete v článku naší redakce publikovaného dříve.
Potraviny bohaté na železo
Pozor dávejte na to, co pijete. Káva a čaj snižují vstřebávání železa. Pokud si tyto nápoje nedokážete odříct, pijte je hodinu nebo i déle před jídlem. Mezi hlavní zdroje železa patří snídaňové cereálie, ústřice, bíle fazole, čočka, tofu, hovězí maso, brambory, dýňová semínka, rajčata, celozrnný nebo bílý chléb a kuřecí maso. Na JakZdravě jsme psali o čtyřdenní dietě s kukuřičnou kaší, která si poradí s anémií.
Pozor na doplňky železa
Neužívejte žádné doplňky se železem bez porady s lékařem. Váš typ anémie nemusí být nutně způsoben nedostatkem železa z potravy a jeho doplňování by lékaři znemožnilo správně diagnostikovat váš problém. Nadbytek železa navíc dokáže přivodit silnou nevolnost, křeče a zácpu. Železo se může dokonce hromadit a poškodit játra nebo srdce.