Jak usnout do 2 minut: Vojenská metoda slibuje až 96% úspěšnost. Spočívá v úplném uvolnění celého těla

Problémy s usínáním a s nekvalitním spánkem trpí mnoho lidí. Častou příčinou je každodenní stres, který jim brání usnout. Tato metoda vám pomůže se uvolnit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje několik různých technik, které můžete k usínání použít, ale nejdůležitější je najít tu, která vám nejlépe vyhovuje. Někteří lidé zjistili, že jim k rychlému usnutí pomáhají relaxační techniky nebo lehké cvičení, jiní si před spaním raději čtou nebo poslouchají klidnou hudbu. Raj Dasgupta, MD, lékař se se specializací na spánkovou medicínu, tvrdí, že základem je, že byste měli dělat to, co vám přináší pocit uvolnění a ospalosti. Pokud se vám podaří vytvořit prostředí, které je příznivé pro spánek, bude pro vás mnohem snazší usnout během několika minut.

Použití vojenské metody k usnutí za méně než 2 minuty

Vojenská metoda, jak usnout za méně než 2 minuty, je technika hluboké svalové relaxace, kterou již léta používá armáda, aby pomohla vojákům rychle a snadno usnout a odpočinout si před plněním důležitých bojových úkolů. Stejnou techniku využívají i piloti, kteří se před letem také potřebují pořádně vyspat. Její účinnost je prý 96 % po 6 týdnech pravidelného tréninku. Čím častěji budete vojenskou metodu praktikovat, tím lépe naučíte své tělo relaxovat a rychleji usínat, nakonec tedy nebudete potřebovat k usnutí ani 2 minuty.

Jak usnout za 2 minuty

Metoda je jednoduchá a lze ji provádět kdekoli a bez jakéhokoli vybavení. Chcete-li ji využít, postupujte podle následujících kroků:

  • Zaujměte pohodlnou pozici. Ideální je samozřejmě vleže, ale jsou situace, kdy to není možné, metodu lze využít i v sedě. Můžete si tedy lehnout nebo sednout, důležité je, abyste byli v poloze, ve které můžete uvolnit své tělo.
  • Zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechujte. Poté postupně uvolněte všechny obličejové svaly. (Pokud vám to pomůže, začněte svaly na čele a postupně se od nich propracovávejte směrem dolů. ) Vše by mělo být uvolněné, včetně úst, jazyka, tváří a čelisti.
  • Uvolněte veškeré napětí. Udělejte si pohodlí v křesle nebo v posteli tím, že uvolníte krk a trapézy. Poté postupně uvolněte bicepsy, předloktí a ruce, přičemž začněte u horní části pravé paže. Opakujte na opačné straně. Nezapomeňte také nadále zhluboka a pomalu dýchat.
  • Při výdechu uvolněte hrudník. Mělo by se vám to jednoduše povést, pokud uvolníte ramena a paže.
  • Vaše nohy by měly být v klidu. Nejprve uvolněte pravé stehno, můžete si představit jak se vám noří do židle nebo postele. Poté postup opakujte s lýtkem, kotníkem a chodidlem. Stejnou techniku použijte i na levou nohu.
kánoe na řece iZdroj fotografie: Freepik
  • Nyní si vyčistěte myšlenky. K tomu slouží tři metody. Nejprve si představte, že plujete na kánoi po klidné řece nebo jezeře a díváte se na jasnou a čistou oblohu. Druhá možnost je představit si, že ležíte v houpací síti, houpete se v klidném lese nebo na zahradě, ptáci tiše cvrlikají a vy jste klidní a uvolnění. Představit si můžete také, jak klidně usínáte v černočerné tmě. Nakonec se pokuste přestat na 10 sekund na cokoli myslet.
  • Opakujte tyto kroky, dokud neucítíte, že se uvolňujete a usínáte.

Nezapomeňte, že klíčová je důslednost, i když se vám hned napoprvé nepodaří usnout za 2 minuty, vytrvejte, čím častěji budete metodu používat, tím rychleji se k tomuto času propracujete.

Další doporučení pro lepší usínání a kvalitnější spánek

Ke snadnějšímu usínání vám může dopomoci i dobrá spánková hygiena. Ujistěte se, že je v ložnici ticho, tma, klid a příjemná teplota (spíše chladněji). Odstraňte z ložnice elektronická zařízení, jako jsou televizory, počítače a chytré telefony. Před odchodem do postele je alespoň hodinu nepoužívejte, radši si čtěte knihu nebo si dejte relaxační koupel. Před spaním se vyhněte také velkým jídlům, kofeinu a alkoholu. 

Ve večerních hodinách se pokuste vyhnout řešení problémů a přemítání nad tím, co jste všechno nestihli a co musíte zítra udělat, místo toho vyzkoušejte nějaké relaxační cvičení, například meditaci, dechová cvičení či lehkou jógu. Vhodné je též ztlumit osvětlení, vypnout stropní svítidla a nechat rozsvícené jen lampičky.

Co pomáhá usnout vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články