Vbočeným palcům se dá vyhnout: Nejčastěji jsou na vině těsné boty a dlouhé stání

Pokud se váš palec příliš ohýbá k dalším prstům nohy nebo je dokonce překrývá, bude se nejspíše jednat o vbočený palec neboli halux.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vbočený palec vypadá jako boule na straně nohy. Lékařka Elaine K. Luo, M.D. popisuje, že se jedná se o abnormalitu kostí nohy, která se projevuje vznikem hrbolu na straně nohy a způsobuje, že se palec naklání směrem k dalšímu prstu namísto toho, aby byl rovný. Právě kvůli naklonění směrem k ostatním prstům se vytváří jiný úhel a vzniká typický hrbolek na straně nohy. Čím jsou vbočené palce způsobené jaké jsou jejich příznaky a jaké jsou možnosti léčby?

Příčiny vzniku vbočených palců

Boule, která kvůli směřování palce k jiným prstům vzniká, je v některých případech nebolestivá. S postupem času ovšem většinou dojde ke shluknutí prstů, což může způsobovat bolest i trvalou deformaci. Vznik vbočených palců bývá často přisunován genetice. Na vině totiž často bývá vadná stavba chodidla, která je dědičná. Existují i další faktory, které mohou podnítit vytvoření vbočených palců. Jedná se například o plochá chodidla, abnormální strukturu kostí či abnormálně flexibilní vazy.

Někteří odborníci tvrdí, že i špatně koupené boty mohou způsobit vbočené palce, jiní tvrdí, že tento faktor pouze zhoršuje již existující problém. Pokud je pro vznik vbočených palců předpoklad, většinou dochází s postupem času ke zhoršení. Zhoršení podporují malé a těsné boty, boty na vysokém podpatku nebo také dlouhé stání, příznaky artritidy nohou či boty se špičatou špičkou.

Příznaky vbočených palců

Kromě samotné boule se mezi příznaky vbočeného palce řadí červená a zanícená kůže na straně nohy u palce, směřování palce k ostatním prstům, tvrdá kůže na spodní straně palce nebo také mozoly na druhém prstu vedle palce. Dalším projevem může být bolest, která může být trvalá nebo může přicházet a odcházet nebo také může docházet k potížím s pohybem palce u nohy. Je dobré navštívit lékaře pokud trpíte přetrvávající bolestí nohou, sníženou flexibilitou palce u nohy nebo boulí na kloubu palce na noze.

iZdroj fotografie: Flickr

Diagnostika a léčba vbočených palců

Pokud je problém vbočených palců již viditelný, stačí pouhá prohlídka, případně kontrola hybnosti palce. Pokud je podezření, že došlo k deformaci nebo zranění může lékař nařídit rentgenové vyšetření, které může určit příčinu vzniku i popsat závažnost aktuálního stavu. Aby bylo možné z příčin vzniku vyloučit artritidu je zapotřebí provést také krevní testy. Léčbu vbočeného palce lze rozdělit na dva typy, a to chirurgickou a nechirurgickou.

Do nechirurgické léčby patří správné obutí, případně zdravotní vložky do bot, užívání léků proti bolesti či nošení podpěr klenby v botách. Pokud nechirurgické možnosti léčby nevedou ke zlepšení, je nutné provést operaci. Operace zahrnuje bunionektomii, což znamená korekci postavení palce odstraněním části kosti a odstranění oteklé tkáně z postiženého kloubu. Ve většině případů lze na nohu chodit ihned po zákroku ovšem úplná rekonvalescence může trvat až osm týdnů.

Jakým způsobem bojujete proti vbočeným placům vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články