Vše, co byste měla vědět o kojení pod antibiotiky

Ať už se vám to líbí nebo ne, kojící matky občas onemocnění. Kojení dokonce nemocem nahrává, protože výroba mateřského mléka je pro tělo náročná.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A to v kombinaci se skutečností, že se maminky příliš nevyspí a jsou neustále ve stresu, pochopitelně neprospívá jejich obranyschopnosti a přirozené imunitě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Antibiotika mohou být i rizikem

Maminky a antibiotika

Ne všechna onemocnění vyžadují nasazení antibiotik. Ale během kojení se objevuje hned několik typických potíží, jejichž léčba se bez antibiotik neobejde. Jde třeba o mastitidu, tedy zánět prsu kojících žen. Mastitida se projevuje zvýšenou teplotou, bolestí při kojení a zarudnutím prsu. Pokud je včas léčena, postihne jen jeden prs.

Kromě toho statistiky ukazují, že maminky jsou náchylnější k zánětům uší a horních cest dýchacích, které lze také nejefektivněji vyléčit nasazením antibiotik. A vzhledem k hormonálním změnám, které se v těle matky odehrávají, nejsou výjimkou ani potíže s dutinou ústní. Některé z nich si vyžádají i operaci, po níž se antibiotika nasazují z preventivních důvodů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kojení konzultujte s lékařem

Antibiotika a kojení

Řada maminek se pochopitelně antibiotikům při kojení dovede vyhnout, ať už proto, že dítě nekojí dlouho, nebo je ve skvělé kondici a má štěstí, a tak se jí zákeřné nemoci vyhnou. Ostatní matky však musí zvažovat, zda budou i pod antibiotiky kojit, nebo raději sáhnou po nějaké náhradní kojenecké výživě.

V prvé řadě je třeba říci, že antibiotika se v mateřském mléce skutečně objeví, pokud je matka bere. Stejně je na tom i drtivá většina ostatních léčiv a doplňků stravy, proto je na nich obvykle varování, že v době těhotenství a kojení je třeba jejich užívání konzultovat s ošetřujícím lékařem. Podle lékařů z prestižní kliniky Mayo je však množství účinných látek z antibiotik, které se při běžném dávkování dostane do mateřského mléka tak malé, že pro kojence nepředstavují žádné skutečné riziko.

Existují ovšem výjimky. Při kombinaci léků nebo velkých dávkách by měl případné kojení dítěte schválit neonatolog, tedy lékař se specializací na péči o novorozence, případně pediatr. Kojení předčasně narozených dětí nebo dětí s vývojovými vadami je také vhodné nejprve prodiskutovat s lékaři, u těchto dětí mohou i minimální dávky antibiotik způsobit vážné komplikace.

Bezpečná antibiotika

Sousloví bezpečná antibiotika je tak trochu protimluv, každý lék má své vedlejší účinky. A čím je lék silnější, tím silnější jsou také vedlejší účinky. Přesto se mezi antibiotiky, které jinak patří k nejsilnějším léčivům vůbec, najdou relativně bezpečné přípravky, které jsou pro kojící matky obvykle nejvhodnější. Mezi tato bezpečná antibiotik se řadí:

  • peniciliny, včetně amoxicillinu a ampicillinu
  • cefalosporiny, například cephalexin
  • fluconazoliny a diflucany, které se obvykle neřadí mezi klasická antibiotika, mají však podobné účinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články