Žízeň, rozmazané vidění, hubnutí: Možná máte vysokou hladinu cukru v krvi

Trvale zvýšená hladina cukru v krvi často předchází vzniku cukrovky. Po této nemoci jistě nikdo netouží. Proto je důležité zaměřit se na prevenci a včasný záchyt problému.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jestli máte trvale vysokou hladinu cukru v krvi, zahráváte si s cukrovkou. Jestli se vás tento problém ještě netýká, zaměřte se na prevenci. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita jsou dva záchranné pilíře, které vás ochrání před vznikem onemocnění. Diagnostikovat vysokou hladinu cukru bez glukometru může být oříšek. Poradíme vám, jaké příznaky na sobě budete v případě vysoké glykémie pozorovat.

Zvýšená hladina cukru v krvi znamená riziko

Trvale zvýšená glykémie znamená inzulínovou rezistenci. Vaše buňky jsou otupělé a přestaly být citlivé na inzulín. Tato situace nastává v případě prediabetu nebo již zjištěné cukrovky, jak píše WebMD. Když je tento stav odhalen včas, dá se ještě docela dobře zvrátit nebo udržet v mezích dodržováním správné diety a lékařem stanovené léčby.

Varovné signály vysoké hladiny cukru v krvi

Podle webu NHS patří mezi hlavní příznaky dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi silná únava, rozmazané vidění, žízeň a hubnutí. Podívejme se na ně podrobněji.

Silná únava a nepříjemné pocity v končetinách

Silná únava může souviset s vysokou glykémií, ale snadno se dá zaměnit s příznaky jiných zdravotních obtíží. Únava je totiž častý příznak doprovázející většinu nemocí. Pokud se ale cítíte nadměrně unavení, nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Alespoň tak vyloučíte nebo potvrdíte možnou příčinu. Pokud se u vás cukrovka již rozvinula, poznáte to podle mravenčení a necitlivosti v končetinách. Naše redakce o tom v minulosti publikovala samostatný článek.

Žena držící sklenici s vodou iZdroj fotografie: Freepik
Žízeň může být jedním z příznaků vysoké hladiny cukru v krvi.

Neustálá žízeň, hlad a hubnutí

Cukr, který se hromadí v krvi a nemůže se dostat do buněk, se tělo snaží alespoň trochu snižovat jeho odstraňováním skrze ledviny. Tím ale dochází nejen k poškozování ledvin, ale také ke zvýšené ztrátě vody z organismu, protože cukr s sebou strhává vodu. Proto se může na tento problém přijít právě díky zvýšené žíznivosti.

diabetes

Cukrovka se zprvu neprojevuje zákeřně. Při neléčení se ale může dostavit mrtvice, srdeční choroby i poškození ledvin

Ruku v ruce se žízní jde i hlad. Důvod je v podstatě stejný. Cukr se hromadí v krvi a nemůže se dostat do buněk. Buňky ho potřebují pro výživu, aby mohly fungovat. Když ho nemají, vyšlou tělu signál, že ho potřebují dodat – a tělo dostane hlad. Nejčastěji v podobě touhy po sladkém. Když se buňkám živiny nedostávají dlouhodobě, tělo začíná strádat a chátrat.

Na JakZdravě jsme nedávno radili, jak vysokou hladinu cukru v krvi snížit úpravou životního stylu.

Kdy jste si naposledy nechali kontrolovat cukr v krvi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články