Vysoký cholesterol: Odhalí ho jen vyšetření, bez něj hrozí mrtvice a infarkt

Cholesterol se ukládá do stěn cév a způsobuje jejich zúžení. To vede k problémům, jako je vysoký krevní tlak, ateroskleróza, mrtvice nebo infarkt. Proto se musí řešit včas.

Molekulární struktura cholesterolu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S vysokým cholesterolem se potýká stále více a více lidí. Na vině je z větší části způsob života a nevhodné stravování. Důležité je odhalit ho včas, aby se předešlo závažným zdravotním problémům, které vás mohou ohrozit na životě. Pravidelné krevní testy jsou jediný způsob, jak vysoký cholesterol včas odhalit. Některé příznaky vám mohou napovědět, že nadešel čas nechat si testy udělat.

Klaudikační bolesti aneb když bolí nohy

Nejčastěji si pacienti stěžují na bolesti a nepohodlí v nohou. Jde spíš o příznak aterosklerózy nebo hluboké žilní trombózy, s oběma nemocemi vysoký cholesterol ale úzce souvisí jako rizikový faktor pro jejich vznik. Právě ucpávání cév v dolních končetinách způsobuje špatné prokrvování a bolest či nepohodlí při chůzi, jak uvádí také web Healthline.

Tento problém je pociťován jako svalová únava v nohách, křeče svalů nebo tupá bolest. Klaudikační bolesti jsou charakteristické tím, že se neobjevují v klidu, ale při pohybu. Čím větší je aktivita, tím větší bolest. Jakmile se při chůzi zastavíte, bolest během pár minut ustane. Poté se rozejdete a po několika metrech se zase začne ozývat. Přesně taková je klaudikační bolest.

Zdravé potraviny z keto diety a nízkocholesterolové diety na stole iZdroj fotografie: Freepik
Nejlepší obranou proti vysokému cholesterolu je zdravá a vyvážená strava.

Další problémy na periferiích

Vysoký cholesterol má devastační účinky na cévy. To se projevuje dalšími příznaky, jako je zarudnutí kůže, studené nohy, pálivé bolesti v nohou při odpočinku a rány či vředy na nohou a prstech, které se špatně hojí. To vše je dáno zhoršeným prokrvením koncových částí těla neboli periferií. O tom, jaké negativní následky může mít vysoký cholesterol na tělo, psala před časem naše redakce.

Čokoláda s oříšky jako opravdový lék –⁠ srazte vysokou hladinu cholesterolu s chutí

Co dělat a kdy k lékaři?

K lékaři choďte každý rok na preventivní prohlídku, jejíž součástí by měly být krevní odběry včetně zjištění hladiny cholesterolu. Jedině tak lze odhalit počínající problém a uchránit se před problémy s tepnami a srdcem. Pokud pozorujete některé neobvyklé příznaky, které by mohly souviset právě s prokrvením končetin, navštivte lékaře. Dle výsledků a vyšetření je možné, že budete muset dodržovat správnou dietu, jak píše web MedicalNewsToday, přestat kouřit a výrazně omezit pití alkoholu.

Správná strava obsahující ovoce a zeleninu pomáhá cholesterol snižovat. Arónie je právě jedním takovým zázrakem, jak jsme na JakZdravě již psali.

Pochlubte se svou hladinou cholesterolu v krvi. Hlídáte si ji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články