Skutečný důvod, proč vám otékají nohy. Překvapí vás, jak rychle a snadno je možné tuto nepříjemnost napravit

Máte-li problémy se zadržováním vody v těle, může být na vině řada faktorů. Některé nejsou závažné, jiné však vyžadují lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemné otoky, zejména horních a dolních končetin, postihují takřka všechny. Je velmi pravděpodobné, že jste se s nimi již setkali nebo se jim nevyhnete v budoucnu. Nadměrná retence tekutin je dána řadou možných příčin. Většinu z nich lze snadno odstranit a následné otoky eliminovat. Dlouhodobé zadržování vody v těle však může vést k trvalým zdravotním potížím, proto je důležité jej nepodceňovat a začít ho řešit co nejdříve.

Samo o sobě není onemocněním, ale stavem organismu

Na úvod je potřeba zdůraznit, že zadržování vody v těle je do určité míry důležité a potřebné. Problém nastává v momentě, kdy překročí únosnou mez a tělo začne zadržovat vody příliš mnoho. Příčin je celá řada. Velmi často zadržují přebytečnou vodu těhotné ženy a ženy těsně před pravidelnou menstruací. Tento jev je přirozený – tělo se připravuje na ztrátu krve. Ovšem pokud chcete množství zadržené vody snížit, více pijte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Otoky horních i dolních končetin jsou jedním z nejčastějších projevů zadržování vody v těle

Otoky trpí také fyzicky neaktivní lidé či ti, kteří se z různých důvodů nemohou dostatečně hýbat. Poněkud závažnější jsou náhle vzniklé otoky bez jasné příčiny. V tomto případě mohou signalizovat probíhající onemocnění – pokud vás takový stav potká, je vždy dobré vyhledat lékaře, byť by to mělo být preventivně. Mohlo by se totiž jednat o projev onemocnění ledvin či poukazovat na srdeční selhání.

Se zadržováním vody v těle mohou pomoci minerály

S výše uvedeným problémem vám může pomoci úprava poměru přijímaných minerálů. Například můžete zvýšit příjem hořčíku (Mg), který je mimo jiné důležitým součinitelem při více než 300 enzymatických reakcích v organismu. Zvýšený příjem Mg pomáhá zejména ženám, které otoky trpí v souvislosti s blížící se menstruací. Na hořčík jsou bohaté zejména ořechy, celozrnné pečivo, hořká čokoláda či listová zelenina. Otoky eliminujete i snížením přísunu soli. Sodík v ní obsažený se váže právě na vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sodík obsažený v kuchyňské soli se váže na vodu v organismu, čímž způsobuje její zadržování

Sázkou na jistotu je zvýšení příjmu vitamínu B6. Ten hraje významnou roli kupříkladu i při tvorbě červených krvinek. Budete-li ho přijímat ve vyšším množství, pomáhá snižovat zadržování vody v těle. Dostatečné množství vitamínu B6 naleznete například ve vejcích, salátových okurkách, bramborách, banánech, masu či vlašských ořeších.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Banány jsou bohaté jak na draslík, tak na vitamín B6. Oba vám pomohou snížit množství zadržené vody v těle

Dalším z minerálů, které napomáhají s eliminací otoků v těle, je draslík (K). Ten pomáhá „udržovat vaše tělo v chodu“ a je důležitý i pro správnou funkci srdce. Draslík ve vašem těle pomáhá snižovat hladinu nadbytečného sodíku, a zároveň zvyšuje produkci moči. Draslík můžete najít například ve výše zmiňovaných banánech (i v sušených), rajčatech, v taveném sýru či avokádu.

Otoky eliminujete i výběrem „správných“ potravin

Možná jste nevěděli, že retenci vody v těle podporují i rafinované sacharidy. Ty totiž zprostředkovaně způsobují nárůst množství zadržovaného sodíku jeho zpětným vstřebáváním v ledvinách. A sodík, jak je uvedeno výše, může způsobovat otoky. Příkladem rafinovaných sacharidů jsou průmyslově zpracované cukry, bílá mouka či obiloviny. Naopak tvorbu moči a jisté odvodnění organismu zajišťuje pampeliška, kterou můžete užívat jako doplněk stravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pampeliška působí jako přírodní diuretikum. V lékárnách ji najdete často jako doplněk stravy

Na základě obecných zkušeností a neoficiálních výsledků různých šetření pak existují ještě další způsoby, jak podpořit snížení množství vody v těle. Jsou jimi procházky či jakýkoli zdravý pohyb nebo lidově známá diuretika – kupříkladu přeslička rolní, petržel, ibišek, česnek, fenykl, kopřiva či brusinková šťáva. V případě, že vaše tělo nadále vodu zadržuje, měli byste nicméně vždy vyhledat lékaře.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články