Dejte vale nadměrnému zadržování vody v těle | JakZdravě.cz

Skutečný důvod, proč vám otékají nohy. Překvapí vás, jak rychle a snadno je možné tuto nepříjemnost napravit

Máte-li problémy se zadržováním vody v těle, může být na vině řada faktorů. Některé nejsou závažné, jiné však vyžadují lékařskou pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nepříjemné otoky, zejména horních a dolních končetin, postihují takřka všechny. Je velmi pravděpodobné, že jste se s nimi již setkali nebo se jim nevyhnete v budoucnu. Nadměrná retence tekutin je dána řadou možných příčin. Většinu z nich lze snadno odstranit a následné otoky eliminovat. Dlouhodobé zadržování vody v těle však může vést k trvalým zdravotním potížím, proto je důležité jej nepodceňovat a začít ho řešit co nejdříve.
Samo o sobě není onemocněním, ale stavem organismu

Na úvod je potřeba zdůraznit, že zadržování vody v těle je do určité míry důležité a potřebné. Problém nastává v momentě, kdy překročí únosnou mez a tělo začne zadržovat vody příliš mnoho. Příčin je celá řada. Velmi často zadržují přebytečnou vodu těhotné ženy a ženy těsně před pravidelnou menstruací. Tento jev je přirozený – tělo se připravuje na ztrátu krve. Ovšem pokud chcete množství zadržené vody snížit, více pijte.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Otoky horních i dolních končetin jsou jedním z nejčastějších projevů zadržování vody v těle

Otoky trpí také fyzicky neaktivní lidé či ti, kteří se z různých důvodů nemohou dostatečně hýbat. Poněkud závažnější jsou náhle vzniklé otoky bez jasné příčiny. V tomto případě mohou signalizovat probíhající onemocnění – pokud vás takový stav potká, je vždy dobré vyhledat lékaře, byť by to mělo být preventivně. Mohlo by se totiž jednat o projev onemocnění ledvin či poukazovat na srdeční selhání.

Se zadržováním vody v těle mohou pomoci minerály

S výše uvedeným problémem vám může pomoci úprava poměru přijímaných minerálů. Například můžete zvýšit příjem hořčíku (Mg), který je mimo jiné důležitým součinitelem při více než 300 enzymatických reakcích v organismu. Zvýšený příjem Mg pomáhá zejména ženám, které otoky trpí v souvislosti s blížící se menstruací. Na hořčík jsou bohaté zejména ořechy, celozrnné pečivo, hořká čokoláda či listová zelenina. Otoky eliminujete i snížením přísunu soli. Sodík v ní obsažený se váže právě na vodu.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Sodík obsažený v kuchyňské soli se váže na vodu v organismu, čímž způsobuje její zadržování

Sázkou na jistotu je zvýšení příjmu vitamínu B6. Ten hraje významnou roli kupříkladu i při tvorbě červených krvinek. Budete-li ho přijímat ve vyšším množství, pomáhá snižovat zadržování vody v těle. Dostatečné množství vitamínu B6 naleznete například ve vejcích, salátových okurkách, bramborách, banánech, masu či vlašských ořeších.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Banány jsou bohaté jak na draslík, tak na vitamín B6. Oba vám pomohou snížit množství zadržené vody v těle

Dalším z minerálů, které napomáhají s eliminací otoků v těle, je draslík (K). Ten pomáhá „udržovat vaše tělo v chodu“ a je důležitý i pro správnou funkci srdce. Draslík ve vašem těle pomáhá snižovat hladinu nadbytečného sodíku, a zároveň zvyšuje produkci moči. Draslík můžete najít například ve výše zmiňovaných banánech (i v sušených), rajčatech, v taveném sýru či avokádu.

Otoky eliminujete i výběrem „správných“ potravin

Možná jste nevěděli, že retenci vody v těle podporují i rafinované sacharidy. Ty totiž zprostředkovaně způsobují nárůst množství zadržovaného sodíku jeho zpětným vstřebáváním v ledvinách. A sodík, jak je uvedeno výše, může způsobovat otoky. Příkladem rafinovaných sacharidů jsou průmyslově zpracované cukry, bílá mouka či obiloviny. Naopak tvorbu moči a jisté odvodnění organismu zajišťuje pampeliška, kterou můžete užívat jako doplněk stravy.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Pampeliška působí jako přírodní diuretikum. V lékárnách ji najdete často jako doplněk stravy

Na základě obecných zkušeností a neoficiálních výsledků různých šetření pak existují ještě další způsoby, jak podpořit snížení množství vody v těle. Jsou jimi procházky či jakýkoli zdravý pohyb nebo lidově známá diuretika – kupříkladu přeslička rolní, petržel, ibišek, česnek, fenykl, kopřiva či brusinková šťáva. V případě, že vaše tělo nadále vodu zadržuje, měli byste nicméně vždy vyhledat lékaře.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 362 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
30 let vdaná žena, která má 2 děti, narazila v obchodě na svou první lásku. Překvapivá reakce muže ji dostala do svízelné situace
Události247
Nový premiér Petr Fiala má jasno: Demokraté by měli mít jednoho společného kandidáta na budoucího prezidenta. Koho z kandidatury vyloučil?
VědaŽivě
Tušíte, co všechno se děje na Zemi během jediného dne? Tipněte si, kolik udeří blesků, pokácíme stromů či vyrobíme automobilů
adbz
Vyrobte si domácí prací prášek. Zbaví oblečení všech bakterií, virů, skvrn i chlupů. Ten kupovaný se mu nikdy nevyrovná