Horečka, zimnice a silná bolest v krku: Kromě nachlazení může jít o zánět krčních mandlí

Zánět krčních mandlí, neboli angína, je poměrně častým onemocněním, které však vyžaduje důkladnou léčbu. Může mít totiž velmi nepříjemné komplikace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když vás schvátí horečka, zimnice a intenzivní bolest v krku, může to být příznakem něčeho více než jen běžného nachlazení. Jedním z možných diagnóz může být dle lékařky Alany Biggers, M.D. zánět krčních mandlí, známý také jako angína či tonzilitida. Tato infekce může být velmi nepříjemná a bolestivá a vyžaduje řádnou léčbu, aby se zabránilo komplikacím a urychlilo zotavení. Návštěva lékaře je tedy více než na místě.

Příznaky angíny připomínají chřipku

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, příznaky zánětu mandlí v mnohém připomínají nachlazení. Můžete tedy pociťovat příznaky, jako je únava, kašel, rýma a bolesti hlavy. Lékaři z NHS ovšem dodávají, že u zánětu mandlí jsou příznaky podobné chřipce, ale často bývá přítomna i horečka, která se u nachlazení nevyskytuje. S ní může být spojena i zimnice. 

Mezi neklamné příznaky zánětu mandlí patří i bolest v krku, která je při tonzilitidě i velmi intenzivní a může se při polykání zhoršovat. Často je také doprovázena zarudnutím a otokem mandlí. Lékaři z MayoClinic doplňují, že můžete pociťovat i následující symptomy:

  • drásavý, tlumený nebo hrdelní hlas
  • bílý nebo žlutý povlak nebo skvrny na mandlích
  • zvětšené, citlivé žlázy (lymfatické uzliny) na krku
  • špatný dech
  • bolesti břicha a hlavy
  • bolest krku nebo ztuhlý krk
Zánět krčních mandlí iZdroj fotografie: Depositphotos
Zánět krčních mandlí se projevuje jejich zduřením

U malých dětí, které ještě nejsou schopny popsat, jak se cítí, mohou příznaky angíny zahrnovat:

  • slintání (z důvodu obtížného nebo bolestivého polykání)
  • odmítání jídla
  • neobvyklá nervozita

Při podezření na zánět krčních mandlí rozhodně běžte k lékaři

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, zánět mandlí může mít závažné komplikace, včetně postižení ledvin. Způsobují jej jak běžné viry, tak i baterie (nejčastěji streptokok), může být tedy nutná léčba antibiotiky, aby se zabránilo šíření infekce do dalších částí těla. Rozhodně tedy lékaře navštivte.

Listy a plody moruše na větvi

Neexistuje lepší lék na cukrovku: Jeden šálek denně a zmizí i angína a afty

V některých případech, zejména pokud se tonzilitida stává chronickou nebo se často opakuje, může být nutné zvážit chirurgický zákrok známý jako tonsilektomie, což je odstranění krčních mandlí, nejčastěji se provádí již v dětství.

Ja jste rozpoznali zánět krčních mandlí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články