Kašel, horečka a bolest na hrudi: Nemusí jít o chřipku, ale o plicní infekci

Kašel, horečka a bolest na hrudi jsou příznaky, které mohou naznačovat nejen chřipku, ale i závažnější plicní infekci. Pokud se tyto příznaky objeví, navštivte lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kašel, horečka a bolest na hrudi jsou příznaky, které si mnoho lidí spojuje s chřipkou. Tyto symptomy však mohou také signalizovat závažnější stavy, jako jsou plicní infekce. Lékařka Adithya Cattamanchi, M.D. upřesňuje, že nejběžnější plicní infekcí je zápal plic, může se však jednat i o jiná onemocnění, včetně bronchitidy a tuberkulózy. Pokud příznaky přetrvávají několik dní, rozhodně je konzultujte s lékařem.

Příznaky chřipky a zápalu plic se často překrývají

Jak chřipka, tak i zápal plic mají mnoho podobných příznaků. V obou případech se člověk celkově necítí dobře a je bez energie, trápí ho kašel, může mít horečku, ztratit chuť k jídlu, a jak dodávají odborníci z AmericanLungAssociation, někdy se může přidat i nevolnost a zvracení, zejména u malých dětí. 

Jak rozlišit chřipku a zápal plic

Přesto, že mnoho příznaků chřipky a zápalu plic znesnadňují rozlišení těchto dvou nemocí, existuje několik rozdílů, podle kterých je můžete rozeznat. Prvním z těchto rozdílů je kašel. Zatímco u chřipky bývá obvykle suchý, u zápalu plic je vlhký a produktivní (vykašláváte). Dalším spolehlivým indikátorem je nástup příznaků. U chřipky příznaky obvykle udeří náhle, jak už jsme zmiňovali, když jsme na JakZdravě popisovali rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. U zápalu plic se ale příznaky obvykle rozvíjejí postupně.

chřipka iZdroj fotografie: Depositphotos
U chřipky udeří příznaky náhle, jedním z nich je horečka.

Dalším rozdílem jsou typy bolesti. U chřipky často bolí hlava i klouby, pro zápal plic je naopak typická bolest na hrudi, která se navíc při dýchání nebo kašli zhoršuje.  Bolest na hrudi se může objevit i u chřipky, ale nebývá nijak výrazná. Co se týče horečky, ta je pro chřipku naprosto typická, u zápalu plic se však objevit nemusí, obzvláště u starších lidí. Lékaři z MayoClinic dodávají, že u zápalu plic se objevuje také:

  • dušnost
  • snížená tělesná teplota (zvláště u osob starších 65 let)
  • zmatenost (opět časteji u starších osob)

Abnormální srdeční rytmus, bolest na hrudi a dušnost: Může se jednat o problémy se srdcem

Jak jsme již v souvislosti se zápalem plic na JakZdravě zmiňovali, pokud máte podezření, že se vás tato nemoc týká, konzultujte své příznaky s lékařem. Pro malé děti, některé starší dospělé a osoby s nějakým onemocněním (například chorobami srdce či chronickými plicními problémy) se může zápal plic rychle stát život ohrožujícím stavem. Je tedy potřeba jej řešit včas.

Podle čeho rozpoznáváte jednotlivá respirační onemocnění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články