Zarostlý nehet na noze: Zbavit se ho dá i bez bolestivého chirurgického zákroku pomocí mýdlové lázně nebo mazání

Dává o sobě vědět ostrou, pulzující bolestí, jako by vám měl odpadnout celý palec. Naštěstí si se zarostlým nehtem v naprosté většině případů poradíte sami.

Zarostlý nehet u palce na nohou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zarostlý nehet většinou postihuje palce u nohy a jedná se o poměrně banální jev. To nicméně neznamená, že by vám tato diagnóza nemohla způsobit obtíže. Téměř vždy ji totiž provází bolest, otoky a někdy také bohužel infekce. Jak ale zmiňuje odbornice Annette McDermot, zarůstání nehtů je poměrně běžná záležitost, která v životě postihne až 20 % lidí. Bez bolestivého chirurgického zákroku se ale obejde většina z nich.

Zarostlý nehet: Příčiny

Samotný název popisuje zákulisní dění naprosto přesně. Ať už ho k tomu vede jakákoliv příčina, výsledkem je nehet-záškodník, který se zakousne do vaší kůže jako nenasytná piraňa. Oblast oteče, zarudne a bolí. Mezi nejčastější spouštěče patří příliš těsná obuv, která vaše prsty u nohu tlačí k sobě. Příčinou může být i nevhodná úprava nehtu: příliš velké zkrácení či nešťastný úhel. Katalyzátorem obtíží může být i to, když si palec nakopnete.

  • příliš těsná obuv
  • příliš zkrácené nehty
  • nehty zkráceny nevhodným způsobem (ve špatném úhlu)
  • zranění palce či jiného prstu (stačí i jen nakopnutí)
  • nedostatečná hygiena v oblasti nohou
  • nadměrné pocení

Na zarostlý nehet zkuste: Namáčení

Postačí tak akorát teplá, mýdlová voda. 20 minut namáčení by mělo zmírnit jak bolest, tak otok, který zarostlý nehet často doprovází. Hodí se nějaké spíše kvalitnější, neagresivní mýdlo. Třeba kastilské, které se vyrábí z olivového oleje a je vhodné pro drobné kožní problémy všeho druhu. Dodatečné úlevy docílíte přidáním epsomské soli, která je známá jako tlumič bolesti. Vyzkoušet ale můžete i nálev s jablečným octem.

Jablečný ocet a jablka na stole
iZdroj fotografie: Unsplash

Jablečný ocet má protizánětlivé, antiseptické a bolest zmírňující účinky. Na zarostlý nehet je tudíž jako dělaný, přestože vědecká obec je vůči němu v tomto případě spíše skeptická. Účinnost jablečného octa na zarostlý nehet můžete koneckonců posoudit sami. Smíchejte teplou vodu s troškou jablečného octa, namočte ve směsi bolavý prst a nechte působit 20 minut. Opakujte klidně denně, dokud problém nevymizí.

Na zarostlý nehet zkuste: Masti

Tento způsob bude sice vyžadovat cestu do lékárny, ale zato máte poměrně velkou jistotu efektivity. V sortimentu lékáren seženete velké množství mastí a krémů bez nutnosti lékařského předpisu. Svými antiseptickými účinky mohou pomoci předcházet infekci a urychlit celý proces hojení. Většinou je potřeba je v souladu s informacemi v příbalovém letáku nanášet až třikrát denně, načež byste měli prst obvázat.

Na zarostlý nehet zkuste: Ochrana prstů

Během procesu hojení byste svým prstům měli dopřávat co nejvíce svobody. Pokud ale zrovna netrávíte doma prodloužený víkend, není vždy jednoduché takovou radu zrealizovat. Cupitat po dlažebních kostkách bosí kvůli tomu zrovna nemusíte. Nejspíš byste ani neměli. Místo toho si můžete pořídit chrániče prstů, které mezi nimi vytvoří jakési nárazníkové pásmo a navíc chrání prst (a nehet) před nečistotami.

Co se osvědčilo na zarostlé nehty vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články