Tiky v očním víčku a Bellova obrna obličeje: Co mají společného, jaké nebezpečí představují a jak je léčit

Pokud jste zaznamenali podivné záškuby ve víčku svého oka, nemusíte hned panikařit a běžet s tím k lékaři. Příčiny většinou vězí ve zvýšené únavě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tiky v očním víčku občas potrápí každého. Jedná se o jemné záškuby, jejichž příčinou bývá i vyšší míra zkonzumovaného kofeinu. Jedná se o stav, který se sám vrátí do normálu. Pozornost je třeba věnovat tomu, pokud by tiky trvaly delší dobu, říká lékař Richard James Redett III, MD. To je pak lepší se poradit se svým praktickým lékařem, jenž se bude zabývat původem jejich vzniku.

Záškuby očních víček, které vás nemusí znepokojovat

Z velké části jsou tiky v oku jen důsledkem únavy, hektického života, nevyspání nebo velké spotřeby kofeinových nápojů. Nějakou dobu se oční víčko cuká, postraší člověka a vrátí se zpátky k normálnímu klidovému stavu. Někdy ale záškuby očních víček mohou předznamenávat příchod vážnější nemoci, se kterou je třeba jít k odborníkovi a u něho hledat pomoc.

Bellova obrna napadá obličejové svaly

Stav, kdy vzniká dočasné ochrnutí svalů v obličeji, nazýváme Bellovou obrnou. Dochází k němu tehdy, když se obličejové svaly zanítí, otečou nebo stlačí. Jedna strana obličeje přitom poklesne nebo ztuhne a pacient může mít problém se usmát či zavřít oko na postižené straně. Nemoc se objevuje v každém věku, obvykle náhle po nachlazení, infekci uší nebo očí. Doprovází ji pocit suchého oka i úst, bolest hlavy a citlivost na zvuky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nadměrné množství kofeinu může vést ke vzniku Bellovy obrny

Co způsobuje Bellovu obrnu

Na vině bývá sedmý lebeční nerv, který nejčastěji v důsledku zánětu oteče, čímž vzniká ochrnutí obličeje. Příčinou tedy nejčastěji bývá virová infekce. Hlavní roli zde sehrávají viry, jako je herpes simplex, HIV, herpes zoster, Epstein-Barr, lymská borelióza. Rizikovými faktory Bellovy obrny je těhotenství, cukrovka a plicní infekce.

Diagnostika Bellovy obrny obnáší různé testy

Bellovu obrnu je třeba řešit s lékařem a nesnažit se léčit ji jen doma bez pomoci odborníka. Lékař nejprve zjistí rozsah slabosti obličejových svalů a provede krevní testy ke zjištění přítomnosti bakterií nebo virů. Může také pacienta poslat na vyšetření magnetickou rezonancí nebo CT. Dobrou zprávou je, že ve velké části případů se Bellova obrna zlepší sama i bez použití léků.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jednou z možností diagnostiky Bellovy obrny je vyšetření CT

Jak se Bellová obrna léčí

Ke snížení zánětu se používají kortikosteroidy, antivirotika či antibiotika podle toho, co nemoc způsobilo. Bolest lze tlumit volně prodejnými léky, jako je paracetamol. Pomáhají také oční kapky. V domácích podmínkách je možné tlumit projevy Bellovy obrny pomocí teplého a vlhkého ručníku, který se dává přes obličej, aby mírnil nepříjemné pocity. Pomáhá i masáž obličeje a fyzioterapeutické cvičení ke stimulaci obličejových svalů.

Má Bellova obrna nějaké komplikace?

Má-li Bellova obrna vážnější průběh, pak se mohou objevit i komplikace. Ty spočívají v poškození sedmého lebečního nervu. Oko může být nadměrné suché, což vede k infekci, vředům a dokonce i ke slepotě. Prognóza pro pacienty s Bellovou obrnou je však obvykle dobrá a většina z nich se během tří až šesti měsíců zcela vyléčí. Jen ve vzácných případech jsou příznaky nemoci trvalé.

Jak často trpíte problémy s očima?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články