Zabraňte úbytku kostní hmoty a nedovolte osteoporóze, aby nad vámi zvítězila: Důležité zejména pro ženy po padesátce

Ženy v menopauze obchází strašidlo osteoporózy. Úbytkem kostní hmoty trpí nejedna z nich. Jedná o poměrně závažný zdravotní problém, který může vést k častým zlomeninám.

osteoporóza i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, jež se projevuje řidnutím kostní tkáně. V kostech vznikají póry, ubývá v nich vápníku a dalších minerálů. Kosti se stávají náchylnější ke zlomeninám, mění se výška postavy i její držení. Osteoporózou trpící pacienty léčí lékařka Michele Bellantoni, MD, která se věnuje zejména postmenopauzální osteoporózou u starších žen.

Jak se osteoporóza projevuje

Dá se říct, že projevy osteoporózy jsou nespecifické, protože může probíhat bez symptomů a na diagnózu se přijde až při náhodném rentgenovém vyšetření. Typickým příznakem je postupná deformace postavy, kdy se zmenšuje její výška (až o 10 a více centimetrů), zvětšuje se zakřivení páteře, objevují se bolesti v zádech.

Rizikové faktory vzniku osteoporózy

Zásadní roli při vzniku osteoporózy hraje dědičnost a výskyt fraktur u starších členů rodiny. Na vině ale bývá i předčasná menopauza, nesnášenlivost produktů z mléka, nedostatek pohybu, kouření a nadměrný příjem alkoholu. Pozitivní vliv na vývoj osteoporózy má také příslušnost k bílé rase.

Jak předcházet vzniku osteoporózy

Cílem léčby osteoporózy je snížení úbytku kostní hmoty. Léčba bývá většinou komplexní a dlouhodobá. Spočívá mimo jiné také v nefarmakologické terapii, jako je snížení tělesné hmotnosti, rehabilitační cvičení a dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. Jako pohybová aktivita se ideální jeví procházková chůze a jízda na kole – zejména na rovném povrchu. Nevhodné jsou sporty, během nichž se skáče či zápasí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mák je velmi dobrým zdrojem vápníku

Zdroje vitamínu D a vápníku

Doporučená denní dávka vápníku je 1 000 až 1 500 mg. Nejlepším zdrojem je mléko, výrobky z mléka, mák. Vápník je přítomný také v listové zelenině, semenech, ořechách, ovesných vločkách a v některých minerálních vodách. Doporučená denní dávka vitamínu D je 20 μg. Jeho zdrojem je sluneční záření, rybí tuk, játra, vaječný žloutek, mléko.

Současně je vhodné zvýšit příjem vitamínu K, který podporuje množství osteokalcinu a aktivuje ho, čímž napomáhá přirozenému ukládání vápníku do kostí.

Jakým způsobem bojujete proti vzniku osteoporózy?

Zdroj: Healthline a Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články