Velký průvodce zmírněním příznaků pneumonie a covid-19: Od kašle přes dušnost až po bolest na hrudi

Zápal plic neboli pneumonie je velice závažné onemocnění, a když se neléčí, může jít i o život. Některé domácí prostředky však pomůžou zmírnit průběh nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud pocítíte příznaky onemocnění, které by mohly ukazovat na zápal plic, neváhejte zajít za svým praktickým lékařem, který následně rozhodne, co dál a jak vás léčit, ale je vysoká šance, že se budete léčit v nemocnici s infuzí. Je mnoho faktorů, které zvyšují šanci na onemocnění a těmi jsou – věk pod 5 let a věk nad 65 let, smog v ovzduší, kouření nebo jen jeho vystavení se, slabá imunita, astma a probíhající pandemie Covid-19. Tímto tématem se zabývá i lékařská poradkyně Debra Rose Wilson.

Příznaky pneumonie

Člověk, který zrovna prodělává zápal plic, by měl hlavně odpočívat a pít hodně tekutin, to se ovšem doporučuje při většině onemocnění. Zápal plic většinou vzniká v důsledku jiného onemocnění, v dnešní době nejčastěji díky Covidu-19, ale může vzniknout i z neléčených zánětů, jako je například zánět průdušnice nebo zánět průdušek.

Zápalu plic se dá snadno předejít, stačí dodržovat zdravý životní styl, nekouřit a pěstovat si silnou imunitu, ta by vzniku pneumonie mohla zabránit. Stát se jistě může vše, a dokonce i přes silnou imunitu může dojít k rozvoji zápalu plic. Pokud jej chcete odhalit včas, stačí pozorovat příznaky, mezi které patří kašel, dušnost, bolest na hrudi, horečka, zimnice, únava a bolest svalů a bolesti hlavy.

Mezi první příznaky patří kašel

Kašel je automatický reflex, když se vám dostane cizí těleso do dýchacích cest, ale může být i příznakem nemoci. Pokud máte hlavně vlhký kašel, nemusíte ho potlačovat, ale snažte se vykašlávat, vykašlávání totiž vypuzuje škodlivé látky ven z plic. Pokud se však kvůli kašli ani nevyspíte, je pár metod, které kašel zmírní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mezi první metodu patří čaj z máty, eukalyptu a pískavice řecké seno. Nejen, že vám uleví od neustálého škrábání v krku, ale dokonce rozpustí hlen a utiší bolest, kterou trpíte při pneumonii. Pokud si potrpíte na přírodní léčiva, můžete použít i eukalyptové a tea tree oleje v difuzéru, mohou zmírnit kašel.

Druhá metoda je kloktadlo se slanou vodou. Kloktadlo se slanou vodu je známé tím, že ničí bakterie, které se nachází ve vašem krku, takže také může zabránit v šíření onemocnění a zánětu v dýchacích cestách. Takže si přichystejte teplou vodu a nasypte do ní sůl. Můžete se tak zbavit hlenu a jiných nepříjemností.

Druhým příznakem je dušnost

Pokud trpíte silnou dušností, neprodleně navštivte svého lékaře. Při nedostatku kyslíku v mozku, který kyslík potřebuje nejvíce ze všech orgánů ve vašem těle, byste mohli upadnout do kómatu. Pokud je dušnost jen mírná, mohou pomoci obyčejné praktiky, na které nepotřebujete drahé ani složité věci.

Dušnost iZdroj fotografie: Uživatel petitefox / Creative Commons / CC BY

Pro zmírnění dušnosti pijte malé množství kofeinu, pomoct vám může nejen káva, ale i černý nebo zelený čaj. Pijte denně jen jeden hrníček jednoho z těchto nápojů, po nějaké době se vám uvolní dýchací cesty a bude se vám lépe dýchat. Pomoct však může i inhalování teplé, vlhké páry. Ze všeho nejdůležitější je ale odpočinek a pokud možno žádná fyzická námaha. Díky tomu projdete rekonvalescencí a obnoví se všechny potřebné buňky.

Můžete zmírnit i bolest na hrudi

Bolest na hrudi je příčinou mnoha nemocí, jako například infarkt, ale je hlavním příznakem pneumonie. Pokud tuto bolest začnete řešit včas, určitě se vám průběh bolesti zmírní, ale nejdůležitější je navštívit svého praktického lékaře, který sám určí, co je pro vás nejlepší řešení.

Jestliže do sebe nechcete dávat chemii, která se nachází v lécích, použijte zázvorový nebo kurkumový čaj. Bolest na hrudi způsobená kašlem se nejlépe léčí právě pomocí čaje ze zázvoru nebo kurkumy. Zmírní bolest a navíc oba kořeny mají protizánětlivé vlastnosti.

Zmírnění horečky

Pokud je horečka vysoká, nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže je však nízká, můžou pomoct běžné prostředky. Při horečce je nejdůležitější pitný režim, předejdete tak dehydrataci a tělo se bude lépe léčit. Připravte si čaj z pískavce řeckého sena nebo jiný, který povzbudí pocení, a tím se sníží tělesná teplota.

Tělesná teplota iZdroj fotografie: Uživatel BarbariSka88 / Creative Commons / Public Domain

Spoléháte-li spíše na farmaceutickou léčbu, můžete zkusit léky jako je ibuprofen a jiné, které zmírňují nebo potlačují horečky, ale nesmíte překročit dané denní dávkování, tyto léky mají negativní dopad na játra a životně důležité orgány. V krajních mezích, kdy už je horečka vysoká a nejde srazit, si dopřejte vlažnou sprchu nebo studený obklad, to by mělo zaručeně pomoci.

Zimnice a její léčba

Zimnice vzniká při náhlém vzestupu tělesné teploty. Jde o pocit velké zimy, kdy nepomůže ani přikrytí peřinou. Zimnici doprovází vysoké horečky a může se dostavit i třesavka, při které se zimou chvěje celé tělo. Pokud zimnice ustoupí, můžou přijít návaly horka. Existuje naštěstí metoda, jak ji zmírnit.

Při zimnici je důležité pít hodně tekutin a dostatečně se zavodňovat, teplé tekutiny napomáhají k zahřátí těla a zmírnění zimnice nebo jejímu úplnému vymizení. Pro zmírnění použijte například teplou vodu, bylinné čaje nebo misku polévky. Úplně se vyhněte studeným nápojům a nápojům, které neobsahují živiny.

Urychlený proces hojení

Pro urychlení hojení je potřeba jen pár věcí, které asi každý nalezne u sebe doma. Mezi ně patří česnek, med, kajenský pepř, olej z čajovníku a echinacea. Je však důležité říct, že se nesmíte spoléhat pouze na samoléčbu, ta vám nevyléčí zápal plic ani nemoci dýchacího ústrojí. Pokud je však onemocnění mírné a máte pocit, že se vám příznaky vytrácejí, mohou tyto metody pomoct k uzdravení.

Lékařská prohlídka iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Jak je ale zřejmé, nejdůležitější je lékařský posudek. Takže pokud máte potíže s dýcháním nebo jste vypozorovali některé z těchto příznaků, je nejdůležitější kontaktovat svého lékaře, který vám předepíše léčbu nebo vás hospitalizuje v nemocnici, kde budete pod nepřetržitým dohledem a můžete tak předejít případným komplikacím či zhoršení stavu.

A jaký postoj máte k této nemoci vy?

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články