Skřípnutý sedací nerv – záludnost, která dokáže potrápit: Stlačte bod tenisovým míčkem na 20 sekund a je po bolesti

Houser, ischias nebo ústřel je velmi nepříjemné onemocnění, které člověka omezuje v pohybu. Lékařka doporučuje pro domácí léčbu jednoduché cvičení.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tento zánět vzniká podrážděním, případně kompresí sedacího nervu zvaného nervus ischiadius. Příčinou bývá většinou vyhřezlá plotýnka, která se dostane mimo svoji obvyklou polohu. Ta pak utlačuje sedací nerv. Dráždí-li ho delší dobu, může v místě poranění vzniknout i zánět. Jak říká lékařka Angela Bell, MD – ten se projevuje pichlavou bolestí, mravenčením i necitlivostí v oblasti spodní části zad, hýždí, dolních končetin a prstů na nohách.

Jak se projevuje bolest při ischiasu

Člověka postiženého ischiasem, tedy zánětem nejdelšího nervu v těle, poznáte na první pohled. Trpí většinou silnou až nesnesitelnou bolestí v zádech, která se zhoršuje při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení nebo při kašli. Pacient se může stěží pohybovat a stěžuje si na celkovou svalovou slabost. Bolest se projevuje nejvíce v křížové oblasti a nejčastěji v noci.

Jak se ischias léčí

Obvykle je nutné naordinovat klidový režim, protože stav pacienta se může samovolně zlepšit během 6 týdnů. Jestliže ale bolest vůbec nestupuje, je velmi omezující a silná, pak je možné přistoupit k farmakologické léčbě i k fyzioterapii. Je-li stav závažný, někdy je třeba provést i chirurgický zákrok. Jako léčiva se užívá nejčastěji paracetamol, ibuprofen. Pomáhá i gujacuran, který snižuje napětí ve svalech.

V případě obzvláště palčivých bolestí je nutné nasadit opioidy, například kodein nebo morfium. Od akutní bolesti pomáhá obstřik injekcí vedenou do postižené oblasti, jejíž pomocí se aplikují kortikosteroidy nebo anestetika.

Jak si vyléčit ischias v domácím prostředí

Bolesti pomáhá tlumit střídání studených a teplých obkladů. Dobře vám poslouží mražená zelenina zabalená do ručníku nebo utěrky. V lékárně je pak možné koupit hřejivé náplasti. Vhodně zvoleným cvičením je možné sedací nerv mobilizovat a zlepšit pohyblivost dolní části zad.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při bolesti uleví také cvičení s tenisovým míčkem. Lehnete si na podlahu a míček umístíte přesně pod bolavý sval. Pak se budete jemně pohybovat tak, aby míček procházel okolo nemocného svalu a na jeho povrchu. Když naleznete bolestivý bod, vydržte na něm aspoň 20 sekund.

Jednoduché cvičení proti bolesti sedacího nervu

Nemáte-li doma tenisový míček, může vám od bolestí pomoci jednoduché cvičení, při kterém se leží na zemi. Budete ohýbat bolavou nohu v koleni a přitahovat si ji k hrudi. Měli byste cítit protahování bolavého svalu. V poloze vydržíte 30 sekund a nohu narovnáte. Pak cvičení ještě dvakrát zopakujete. Cvičí se pomalu, nikam se nespěchá.

Co vám nejlépe pomohlo při bolesti sedacího nervu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články