Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou a její nedostatek způsobuje velké zdravotní komplikace. Vyvarujte se drobných chyb a udržujte dostatečným příjmem vody tělo v dobré kondici.
Každý člověk musí za den vypít jiné množství vody, obvykle je však lepší vypít o půl litru více než méně. I krátkodobá dehydratace vede ke změně nálad, špatnému soustředěnosti, koncentraci a pocitům malátnosti. Limit pro denní příjem se pohybuje mezi 2 a 3 litry čisté vody, nic se ale nemá přehánět a výrazně vyšší množství vody by mohlo přetížit ledviny.
Zařaďte potraviny bohaté na vodu
Pitný režim není jen otázkou čisté vody, ale i potravin, které jsou jí z velké části tvořeny. Podíl vody se u nich pohybuje nad devadesáti procenty. Nejlépe si vede okurka, v těsném závěsu je ledový salát, řapíkatý celer, ředkvičky, rajčata, zelená paprika, květák, vodní meloun, špenát a jahody. Tyto potraviny skvěle hydratují a podporují vliv samotné vody, mají blahodárný účinek na pleť, vlasy i schopnost koncentrace.
Voda hned po probuzení
Je to rutina, kterou dodržuje téměř každý. Velká dávka tekutin těsně před spaním a další krátce po probuzení. Může se to zdát jako dobrý nápad, aby se člověk dostal do dobré nálady, měl dostatek energie a probudil tělo k životu. Pro organismus je to ale velký šok, který brání zadržování vody v těle a vstřebávání živin. Pokud už máte potřebu napít se co nejrychleji po probuzení, doplňte tekutiny i nějakým jídlem.
Zákaz tekutin po tréninku
Čerstvá voda těsně po skončení tréninku je osvěžující a tělo příjemně zklidní. Nesmíte ovšem začínat cvičit už s dehydratovaným organismem, neboť velká dávka studeného nápoje po hodině fyzické aktivity je pro tělo nepříjemným překvapením. Je třeba dávkovat tekutiny postupně, s pravidelnými časovými odstupy a v menším množství. Nápoje by také neměly být příliš vychlazené. Mimo čistou vodu se hodí i iontové nápoje, zelený čaj a ochucené mléko.