Rada od lékaře pro delší život: Stačí se více předklánět, posílíte tak bedrokyčelní sval

Posílení bedrokyčelního svalu vám dokáže prodloužit život. Stačí se každý den více ohýbat a bude vám proudit mnohem více energie kostmi, svaly a klouby.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv prozatím neexistuje žádný osvědčený lék na dlouhověkost, existují určité faktory, které vám skutečně dokáží prodloužit život o několik let. Jedním z nich je právě častější ohýbání, kterým dokážete posílit svůj bedrokyčelní sval – jedná se o nejhlubší sval v lidském těle, který ovlivňuje vaši rovnováhu, flexibilitu a mnohem více. Je dokonce natolik silný, že vás jeho stimulace pomůže ochránit před stresem, který je považován za největší nebezpečí pro lidský život. 

„Sval duše“ a jeho účinky na lidské zdraví

Bedrokyčelný sval je nejhlubší sval v lidském těle, který ovlivňuje vaši strukturální rovnováhu, svalovou integraci, flexibilitu, sílu, rozsah pohybu, pohyblivost kloubů a dokonce také funkci orgánů. Nachází se v oblasti pánve a lékaři jej často považují za takzvaný „sval duše“, protože obklopuje spodní dan tchien, hlavní energetické centrum těla – bohužel však vlivem moderního života dochází k jeho poškozování, což následně vede k rozvoji mnoha zdravotních problémů. 

Pokud je však tento sval pružný a silný, umožňuje jemným energiím lépe proudit kostmi, svaly a klouby, což vede k lepší koordinaci těla a také psychické rovnováze. Naopak vlivem přílišné deprese může být tato oblast negativně narušena, což následně vede k depresi v oblasti střev – a pokud je vzestupná část tlustého střeva deprimovaná, může to mít také velmi špatný vliv na vaše játra. V takovém případě tělo nedokáže dostatečně využít kyselinu mléčnou, snižuje se produkce elastinu a pomalu, ale jistě, dochází k poškození kloubů a meziobratlových plotének.

A právě všechny výše uvedené problémy jsou důsledkem sedavého způsobu života, který je v dnešní době typický pro mnoho lidí. Abyste tomu předešli, můžete učinit některá zdravotní opatření, jako je například provádění každodenně 150 až 200 dřepů. Jak navíc říkali tibetští učitelé, stav mládí člověka je dán zdravím jeho jater a stav jater je dán jejich plasticitou. Čím více se tedy ohýbáte a dodržujete zásady zdravého životního stylu, tím déle žijete, a čím více dřepujete, tím lépe vypadáte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nadváha a jógová cvičení 

Problém může zhoršit také nadváha. Velké břicho je nepřijatelné, a to nejen z estetických důvodů, ale také zdravotních. Nahromaděný tuk v bederní oblasti totiž narušuje práci bederních svalů a taktéž vede ke střevní depresi – ta je zase spojená s mozkovou depresí, která zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba a předčasné stárnutí. Je proto velmi důležité, abyste dbali na svou váhu a snažili se udržet vyváženou postavu. S tím vám nejlépe pomůže pravidelný pohyb a posilování těla.

Pokud jde o ohýbání, nejlepší volbou je provádění jógových cvičení. Ta totiž využívají celkový potenciál těla, protahují svaly a umožňují jim lépe vstřebávat kyslík. Kromě toho se většina z nich zaměřuje právě na oblast bedrokyčelního svalu a nejenže jej správně protahují, ale také jej pomáhají posílit. Obecně se jedná o velmi prospěšnou praktiku, která vám navíc pomůže ulevit od stresu, zpomalit stárnutí a prodloužit aktivní život. Abyste však dosáhli maximálního účinku, je vhodné kombinovat ji s posilováním a běháním. 

Jak o svůj bedrokyčelní sval pečujete vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články