Tento olej se používá již po staletí k léčbě ran, bolestí i jako účinné laxativum. Těhotné ženy by se mu však měly obloukem vyhnout.
V lidovém léčitelství se využívá obrovské množství olejů a mastí z různých bylin a zemědělských plodin. Jedním z nich je ricinový olej, který má obrovské množství zdravotních výhod. Nesmí se však užívat vnitřně ve větším množství a pro některé osoby je dokonce naprosté tabu. Užívejte jej tedy opatrně a jen tehdy, když je skutečně potřeba.
Co je ricinový olej
Ricinový olej je rostlinný olej získávaný ze semen rostliny ricinovníku obecného (Ricinus communis L.). Ricinová semena obsahují 30-50 % oleje, který se získává několika způsoby, včetně mechanického lisování, extrakce rozpouštědlem nebo kombinací obou metod.
Ricinový olej má řadu využití v chemickém průmyslu a běžně se používá jako složka výrobků, jako jsou barvy, nátěrové hmoty, inkousty a maziva. Je také účinným přírodním zvlhčovadlem a používá se v lékařství jako projímadlo, prostředek na rány a jako součást některých léků.
Výhody ricinového oleje
Ačkoli ricinový olej patří mezi rostlinné oleje, v kuchyni se nepoužívá. Má velmi hustou a lepkavou strukturu a vysoký obsah sloučenin, kvůli nimž je jeho konzumace ve vysokých dávkách nebezpečná. Má však léčebné a průmyslové využití.
Ricinový olej se již od starověku používal jako přírodní lék a dodnes se celosvětově používá v lidovém léčitelství k léčbě onemocnění, jako jsou rány, oční choroby a revmatická onemocnění. Je také velmi účinným projímadlem a někdy se aplikuje na pokožku jako přírodní hydratační prostředek. Mezi jeho další výhody patří:
- podporuje růst vlasů
- má antivirové a antibakteriální vlastnosti
- pomáhá při bolestech zad, artritidě i zánětu sedacího nervu
- pomáhá při kožních problémech jako jsou jizvy po akné, rány, kousnutí hmyzem a lipomy
Další potenciální výhody ricinového oleje
V lidovém léčitelství má tento olej skutečně dlouholetou tradici, některé jeho výhody se však ještě nepodařilo vědecky ověřit. Domácí léčba zahrnuje též obklady s teplým ricinovým olejem, které údajně pomáhají při více než 50 onemocněních, jako je například:
- artritida
- zánět žlučníku
- žlučové kameny
- jaterní cirhóza
- střevní indispozice
- gastritida
- hepatitida
- kýla
- zánět slepého střeva
- migréna
- neuritida
- roztroušená skleróza
- mozková obrna
- celulitida
- neplodnost
- pásový opar
- Parkinsonova choroba
- srůsty při urémii
- kolitida
- epilepsie
Jak jsme však již výše zmínili, u většiny těchto onemocnění chybí vědecké důkazy o skutečné účinnosti ricinového oleje.
Kdy se ricinovému oleji raději vyhnout
Při vhodném použití je ricinový olej bezpečný. Při požití příliš velkého množství však může vést k vážným zdravotním problémům. Navíc sloučeniny obsažené v ricinovém oleji nejsou pro některé osoby bezpečné. Například ricinový olej může způsobit vážné zažívací potíže, jako je průjem a zvracení a při nadměrné konzumaci dokonce vést k vážné elektrolytové a acidobazické nerovnováze.
Pro těhotné ženy je také nebezpečné požít jakékoli množství ricinového oleje, pokud tedy není jeho užití předepsáno a sledováno lékařem, protože může vyvolat porod. Při lokálním použití může ricinový olej u některých lidí vyvolat také alergické reakce. Z tohoto důvodu je důležité jej nejprve vyzkoušet na malé ploše kůže a zjistit, jak reagujete.