Už žádné kameny v játrech: Takhle jednoduše se dají vyčistit

Když vás trápí nějaký nepříjemný zdravotní problém, můžete se s ním zkusit vypořádat. S pomocí tohoto jednoduchého postupu se například zbavíte žlučníkových kamenů.

Grapefruit i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zdraví je ta nejcennější věc, kterou každý z nás má. Je tedy dobré, aby se o to své každý člověk staral nejlépe, jak dokáže. Bohužel na své zdraví spousta lidí nebere ohledy, což má za následky různé zdravotní komplikace. Některé mohou být jen banální, jiné však snadno přerostou do vážného problému. V těchto momentech si lidé vyčítají, že se o sebe dříve nestarali tak, jak měli. Například o svá játra můžete pečovat pomocí jednoduché procedury, která vás zbaví kamenů a funguje také preventivně.

Játra pomáhají s detoxikací

Játra jsou pro každého člověka velice důležitým orgánem. Starají se zejména o čištění a detoxikaci krve, kdy skrze ně projdou až 2 litry během jediné minuty. Játra zbavují tělo toxinů a také brání tomu, aby se usadily v lidském těle. Značně také napomáhají trávení a ovlivňují metabolismus. Mají velmi zajímavou vlastnost, kterou je jejich regenerace. Játra se totiž dokáží velmi dobře obnovovat i v případě, že byste o více jak polovinu tohoto orgánu přišli. V takovém případě umí dorůst do své původní velikosti.

Kameny jsou nebezpečné

Nadměrnou konzumací alkoholu a smažených tučných jídel si můžete přivodit velmi nepříjemné potíže. Mezi ty se řadí také kameny v játrech, nazývané také jako žlučníkové kameny. Ty dokážou velmi znepříjemnit život, což pro některé osoby znamená návštěvu lékaře a někdy dlouhodobé léčení. Není přitom nic jednoduššího než zlepšit svou životosprávu a pečovat o své tělo. Dá se také použít metoda, která by vám měla od tohoto nepříjemného problému pomoci.

Ingredience a postup procedury

Pro tuto proceduru budete potřebovat jen 4 ingredience. Připravte si:

  • 4 lžičky epsomské soli,
  • 3 šálky vody,
  • 1/2 šálku olivového oleje a
  • šťávu z 1 velkého grapefruitu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Na celou proceduru si vyčleňte ideálně dva volné dny, kdy se jí budete moci naplno věnovat. Na snídani tento den omezte jakékoliv tučné jídlo. Během prvního dne myslete na to, že od 14. hodiny byste již neměli nic konzumovat. Epsomskou sůl smíchejte s vodou, nalijte do lahve a dejte do ledničky. Roztok máte připravený během minuty a proces může začít.

Vše správně dodržujte

V 6 hodin večer začněte s první dávkou roztoku. Vypijte první čtvrtinu roztoku s epsomskou solí. Pokud je potřeba, zapijte několika doušky vody nebo si vypláchněte ústa. Ničím jiným však roztok nezapíjejte ani nezajídejte. Tento stejný postup opakujte také v 8 hodin večer. Buďte důslední a přesně dodržujte časy, aby byla procedura funkční. Ve 21:45 smíchejte půlku šálku olivového oleje s vymačkanou šťávou z grapefruitu. Vše poté třepejte tak dlouho, dokud nebude mít tato směs vodnatou konzistenci. Před pitím tohoto nápoje si ideálně dojděte na toaletu.

Celý proces dokončete

Ve 22:00 vypijte směs oleje s grapefruitem. Popíjejte ji pomalu po doušcích, celý nápoj by vám měl vydržet asi 10 minut. Pak jděte rovnou spát. Zkuste se soustředit na to, abyste prvních 20 minut v posteli leželi na zádech. Následující den si v 6 hodin ráno dejte předposlední čtvrtinu roztoku se solí. To samé opakujte také v 8 hodin, kdy dopijete zbytek lahve. V 10 hodin si nejdříve zkuste dát ovocný džus a za 30 minut jablko. Přibližně po hodině si už můžete dopřát plnohodnotnou snídani, ale měla by být spíše lehčího rázu.

iZdroj fotografie: Freepik

Celý proces, kterým jste si prošli, není dobré opakovat příliš často. Doporučené je aplikovat tuto proceduru maximálně dvakrát ročně. Nic však nebrání tomu, abyste tuto metodu použili i v případě, že žádnými problémy netrpíte. Jde o výborný preventivní způsob, jak udržet svá játra zdravá a předejít nepříjemným zdravotním komplikacím. Pokud však vaše potíže budou pokračovat i po proceduře, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Jaké další způsoby péče o játra znáte?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Zobrazit další články