Mnoho lidí se při léčbě běžných neduhů i ve snaze předejít závažným onemocněním vrací k léčivé síle přírody. Na tuto skvělou bylinku však často zapomínají.
Kopr je těžce nedoceněnou bylinou, co se domácího léčení týče. Lidé často sáhnou po heřmánku, měsíčku či mátě, ale na kopr si mnozí ani nevzpomenou. Je to obrovská škoda, protože kopr má neuvěřitelné množství zdravotních výhod. Chrání před množstvím závažných nemocí, pomáhá při běžných neduzích, a dokonce i při psychických problémech.
S čím vám kopr může pomoci
Kopr je mnohdy podceňovanou bylinkou, jak už jsme dříve na JakZdravě psali, podporuje hubnutí, pomáhá však i s množstvím nemocí. Podle odborníků z NetMeds totiž kopr podporuje zdraví očí, kostí (1 lžička drcených semen kopru totiž obsahuje více vápníku než sklenice mléka) i pokožky. Posiluje imunitu, léčí zažívací potíže i problémy se spánkem, zmírňuje infekce dýchacích cest, reguluje hormonální rovnováhu a zlepšuje reprodukční zdraví.
Doktor Dany P. Baby, MD dodává, že kopr působí blahodárně i na zdraví kardiovaskulárního systému, mimo jiné hlavně proto, že snižuje krevní tlak. Dobrý vliv má také na hladinu krevního cukru, je tak prospěšný při léčbě diabetu. Podle vědeckých studií kopr nejenže pomáhá zvládat již existující cukrovku 2. typu, ale může pomoci i vzniku cukrovky 2. typu předejít.
Jak kopr používat
Kromě běžného kulinářského využití, jako jsou například koprové omáčky či polévky, můžete kopr přidat i do salátů či smoothies. Z kopru můžete vyrobit také čaj, který jsme na JakZdravě již doporučovali. Ten vám pomůže s kocovinou, při křečích a zažívacích potížích, ale také při nadměrném stresu, nervozitě, depresivních či úzkostných stavech a nespavosti.
Pokud vás trápí škytavka, bolesti hlavy, kašel, bolesti zubů či dásní, připravte si odvar ze semen kopru. Ten vyrobíte tak, že jednu lžičku rozdrcených sušených semen zalijete 2,5 dcl vroucí vody a necháte 5 až 10 minut vylouhovat. Vhodné je přidat i hřebíček a po scezení a zchladnutí také med. Užívat můžete 2 až 3 šálky denně.
Těhotné ženy by se měly kopru vyhnout
I přes značné zdravotní přínosy jsou s konzumací kopru spojena jistá rizika. Přehnané konzumaci kopru a obzvláště extraktům z kopru by se měly vyhnout těhotné ženy, protože nadměrné množství může vést k poškození plodu. Nadměrné užívání kopru může vyvolat i alergické reakce, včetně kopřivky, průjmu, zvracení, svědění v ústech a otoku jazyka a hrdla.
Při časté aplikaci šťávy z koprových listů na pokožku se může objevit podráždění a zvýšená citlivost pokožky vůči slunci, proto to s koprem nepřehánějte a odvary, čaje i extrakty užívejte, jen když je třeba a pouze po omezenou dobu.