Už žádná angína, kašel a bolest v krku: Jen jedna lžička denně a je po problémech

Včely si každý hned spojí s medem. Ano, med je také úžasné přírodní antibiotikum, ale ještě silnější účinky nabízí propolis. Ten si včely vyrábí, aby si utěsnily úl.

Sklenice kousků pylu a rozsypaný pyl kolem do tvaru srdce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jedny z nejsilnějších přírodních antibiotik produkují včely. Jedná se o propolis, který je pro mnoho lidí stále neznámý. Přitom ho využívali již staří Egypťané, kteří s ním balzamovali mumie. Propolis je složen z pylu květin, vosku a slin včel. Najdete v něm mnoho látek, které jsou pro člověka léčivé a hojivé. Navíc propolisovou tinkturu seženete běžně v lékárně. Podívejte se, jaké má zázračné účinky.

Na co všechno pomáhá propolis

Propolis vám pomůže při léčbě bronchitidy a dalších zánětech dýchacích cest, včetně mandlí a ušních infekcí. Vhodný je také při virových onemocněních, pomáhá vyřešit problémy se zuby, s trávením a nemusíte se ho bát ani při gynekologických problémech, jak uvádí web Healthline.

Propolis řeší mnoho potíží, jen jejich výčet je velmi dlouhý. Pomáhá při zánětu močových cest, při nachlazení a respiračních nemocech, léčí zánět žlučníku i onemocnění jater. Ulevuje při menopauze, gynekologických zánětech i menstruačních bolestech. Vyřešit dokáže i trávicí potíže včetně kocoviny. WebMD uvádí, že propolisem můžete léčit zánět dásní, bolesti zubů, afty, opary, ale také kožní problémy jako drobné záněty, kuří oka, plísně na nohou, akné i drobné rány, jak jsme již dříve psali.

Jak užívat a dávkovat propolisovou tinkturu

Dávkování propolisové tinktury se liší podle toho, na jaký problém si ji potřebujete naordinovat. Několik příkladů těch nejčastějších potíží vám hned nabízíme. Pokud se vám včelí produkty líbí, můžete zkusit i mateří kašičku, o které jsme na JakZdravě také psali.

Včely na plástvi iZdroj fotografie: Freepik
Včely si vyrábí propolis pro utěsnění úlu.

Bolest zubů a zánět dásní: Zředěnou tinkturu vodou použijte ke kloktání.

Na potíže při menopauze: Užívejte po celý rok 5 kapek tinktury denně.

Na vysoký krevní tlak: Užívejte 15 kapek tinktury denně. Stejnou dávku užijte i v případě infekcí s horečkou nebo zvýšenou teplotou. Při chřipce pijte 20 kapek zředěných ve 20 ml teplé vody dvakrát denně.

Na herpes, akné či kouty: Tinktura se nanáší pomocí pipety přímo na postižené místo třikrát denně.

Na kuří oko: Přiložte vatu pokapanou tinkturou na noc vždy před spaním. Chodidla postižená plísní natírejte tinkturou po dva měsíce.

Preventivně pro posílení imunity: Doporučuje se 30-40 kapek čtyřikrát denně po 3 týdny.

Po kocovině: Pro rychlejší vystřízlivění užijte 25 kapek tinktury zředěných ve 100 ml studené vody.

Popáleniny a kožní problémy: Omývejte roztokem z tinktury několikrát denně dle potřeby.

Propolisové

Domácí léčba propolisem může být velmi účinná při mnoha zdravotních problémech. Nevyplatí se ale za každou cenu

Na co si dát pozor

Opatrní s propolisem by měli být alergici, kterým by mohl vyvolat nepříjemné reakce. Uvádí se, že 2-3 % lidí jsou alergická na propolis. Udělejte si před použitím kožní test, kapku tinktury rozetřete na předloktí a sledujte reakci. Pokud vás místo pálí či svědí, je to důkaz, že jste na propolis citliví a neměli byste ho používat.

Které neduhy léčíte propolisem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články