Dostatek vitamínů a minerálů je pro správné fungování organismu naprosto zásadní. Velmi důležitý je hořčík, který se významně podílí na metabolismu celého těla.
Hořčík je minerál, který tělo potřebuje pro správné fungování. Jeho nedostatek na sebe upozorňuje hned několika příznaky, z nichž nejznámější je únava. Ta ale může být příznakem celé řady jiných chorob nebo jen následkem probdělé noci či náročného dne. Kterým příznakům byste měli věnovat pozornost, to vám dnes poradíme.
Jak si tělo říká o hořčík
Nedostatek hořčíku nebývá v ordinaci lékařů často na pořadu dne, protože s ním mnoho lidí nepřijde. Odhalit jeho nedostatek lze pomocí krevních testů. Pokud ho ale tělo přesouvá mezi buňkami, odběr krve vyjde falešně negativní – hořčíku bude ve výsledcích dostatek. Nejspolehlivější jsou proto testy nitrobuněčné koncentrace hořčíku. Dostatečně vypovídající jsou ale příznaky, které vám vysílá tělo.
Deprese a stres
Hladina hořčíku ovlivňuje náladu. Těžký nedostatek hořčíku se podle webu Healthline projevuje úzkostmi, depresemi a potížemi se uvolnit. Hořčík se totiž podílí na výrobě hormonu štěstí – serotoninu. Proto je jeho nedostatek tak nepříjemný. Hořčík vám může pomoci i při bolesti hlavy, jak psala naše redakce již dříve.
Poruchy spánku a nespavost
Hořčík ovlivňuje výrobu melatoninu, který zodpovídá za rytmus bdělosti a spánku vašeho těla. Pokud máte hořčíku málo, nebude melatoninu dostatek, tudíž se vám bude špatně relaxovat i usínat. Hořčík může být řešení při nespavosti i zhoršené kvalitě spánku.
Vysoký krevní tlak a rozházený puls
Nedostatek hořčíku se může projevovat jako skokové zvýšení krevního tlaku nebo jako pocit zvláštního bušení srdce. Při nedostatku hořčíku se mohou objevit také poruchy srdečního rytmu, jak varuje web MedicalNewsToday.
Padání vlasů
Hořčík je důležitý prvek také pro vlasy. Je jedním ze stavebních prvků vlasů a podílí se na jejich metabolismu. Díky němu může tělo vyrábět adenosintrifosfát (ATP) sloučeninu, která dodává energii buňkám v těle. K výrobě keratinu, což je základní stavební jednotka vlasů, je této energie potřeba hodně. Když hořčík chybí, není jak vlasy opravovat a zásobovat. Proto strádají a nadměrně vypadávají.
Až budete doplňovat hořčík, dejte si pozor, abyste ho neužívali společně s vápníkem. Proč se tyto dva minerály nemají užívat spolu si přečtete na JakZdravě.