Češi jsou národem milovníků psů. Naši čtyřnozí mazlíčci s námi mohou do restaurací i kaváren, tedy pokud jsou zrovna otevřené, a někomu i do postele. Přesto bychom se od nich neměli nechat olizovat.
Od doby, kdy se vlčí prapředci dnešních psů nechali zlákat snadným životem po boku prehistorických lidí, uplynulo hodně vody. Po tisíce let byli psi pracanty, kteří pomáhali pást stáda a chránit je před predátory, lovit či štvát zvěř, nebo jen hlídat lidská sídla. V posledních dekádách se z pracovitého zvířete stal hlavně domácí mazlíček, a často rozmazlený. Nesmíme ovšem zapomínat, že i dnes je pes jen zvíře, a tak bychom se k němu měli podle toho chovat.
Tajemství psí tlamy
I když má většina z nás pocit, že nechat si olízat ruku, nebo dokonce tvář od našeho psa je v pořádku, opak je pravdou. Psí tlama je totiž přímo semeništěm všemožných bakterií, ale i některých parazitů. Je třeba uvědomit si, že pes vlastně dělá svou mordou všechno – jako pro teritoriální šelmu jsou pro něj nejdůležitějšími smysly čich, potažmo chuť. Pokud může, očichá a ochutná prakticky všechno. Většinou ale až tehdy, když se nedíváte. Psi se totiž rychle naučí, že pro jejich zvědavost nemáte pochopení.
Určitě už jste slyšeli o psech, kteří žerou exkrementy jiných psů, nebo dokonce jiných zvířat. Jednou za čas to pravděpodobně udělá i váš čtyřnohý miláček. Kromě tohoto poněkud extrémního příkladu projde během dne psí tlamou spousta jiných věcí. A drtivou většinu z nich byste si určitě na tvář nepřiložili. A aby toho nebylo málo, psi používají k očistě svého těla jazyk. Mluvíme o všech partiích včetně genitálií a oblasti konečníku.
Přenašeč parazitů a bakterií
Uděláte tak lépe, pokud se rozhodnete tajemství tlamy svého psa neodhalovat. I odčervený a očkovaný pes v ní totiž může mít například zygoty tasemnice, škrkavky dětské nebo měchovce lidského. Podobně jako jiní živočichové, i pes může být pouze přenašečem parazita, který jej samotného nenapadne. Hodně pochopitelně záleží na tom, kde se pes pohybuje a s jakými dalšími zvířaty přijde do styku.
V psí tlamě se daří také bakteriím, neboť jde o vlhké a teplé prostředí, kde je navíc plno výživných sacharidů. Nemusí jít o psí žrádlo, ale třeba o mikroskopické kousky celulózy z klacků, se kterými si psi rádi hrají. Z těch nechvalně známých můžeme zmínit třeba leptospirózu, která u člověka způsobuje nemoci jater a Weilovu žloutenku. Řada méně známých bakterií ale může na obličeji či jinde na těle vyvolat boláky, vředy a vyrážky.