Výzkumy spojují sedavý způsob života s vážnými zdravotními potížemi. Lékařka varuje před deseti nejčastějšími problémy, které vás mohou potkat, pokud se nehýbete.
Sedavý způsob života je stále rozšířenější, přestože je spojen s řadou chronických zdravotních potíží. Známými negativními dopady jsou bolesti zad, nadváha i špatná nálada. Sportovní lékařka Angela M. Bell, MD, FACP ale upozorňuje, že rizik spojených s nedostatkem pohybu je daleko více. Dnes vám nastíníme 10 nejběžnějších z nich.
1. Horší stav pokožky
Cvičení zvyšuje průtok krve, a tím zlepšuje oběhový systém. Krev zásobuje buňky živinami. Pokud se vůbec nehýbeme, dochází ke zhoršení průtoku krve a tkáně jsou hůře vyživovány. To má za následek rychlejší stárnutí pleti, její šedivý odstín a pupínky.
2. Špatná kondice
Měli bychom se starat o všechno, včetně své kondice. Pokud tělo pravidelně netrénujeme, zleniví a naše odolnost vůči fyzické zátěži se sníží. V důsledku toho se mohou při zvýšené aktivitě objevit problémy s dýcháním.
3. Nedostatek energie
Mohlo by se zdát, že cvičení nás připravuje o energii, ale to je velký omyl. Jak jsme již zmínili, neustálé sezení nebo ležení snižuje průtok krve. Naše tělo se zpomaluje a hladina energie výrazně klesá.
4. Potíže s usínáním
Pokud během dne nevyužíváte správně své síly, i když jste večer ospalí, budete mít potíže s usínáním. Cvičení pomáhá vystavit tělo takové námaze, že večer bude vyžadovat odpočinek a regeneraci.
5. Chuť na sladké
Vzhledem k tomu, že je nedostatek pohybu spojený s poklesem energie, snaží se ji tělo doplnit. Tělo totiž dělá vše pro to, aby se udrželo v chodu, a nejjednodušší způsob, jak si dodat energii, je jídlo s vysokým obsahem cukru. Poskytuje velké množství glukózy, která tělo povzbudí, ale stejně rychle i odezní, takže jste opět unavení a ospalí.
6. Mozek jako v mlze
Pokud se dostatečně nehýbete, nemusí být vaše krev dostatečně okysličována. Mozek tedy nemá dostatek kyslíku, což ztěžuje jeho fungování. Bez pravidelného cvičení můžete mít problémy se soustředěním, zapamatováním a zpracováním informací.
7. Snížení obranyschopnosti
Pravidelné cvičení posiluje imunitu. Pokud se nehýbete, klesá vaše imunita a jste náchylní k nemocem a infekcím. Časté nemoci znamenají oslabení organismu a kruh se uzavírá. Z dlouhodobého hlediska vám může hrozit riziko závažnějších onemocnění.
8. Svalová atrofie
Chcete-li udržet svaly v činnosti, musíte je pravidelně procvičovat. Když to neděláte, tělo nemá potřebu udržovat svalovou tkáň, která je energeticky mnohem náročnější. Její množství se začne snižovat a její místo zaujme tuková tkáň.
9. Vadné držení těla
Svaly jsou stejně jako páteř zodpovědné za správné držení těla. K udržení vzpřímené polohy potřebujeme svaly. Lidé, kteří mají méně svalů, se častěji hrbí. Z důvodu svalové dysbalance může také docházet k častým bolestem zad a krční páteře.
10. Deprese
Při pohybu se produkují různé hormony, které jsou zodpovědné za zlepšení nálady. Patří mezi ně serotonin, tzv. hormon štěstí, a také endorfiny. Nedostatek pohybu způsobuje deprese, úzkost a zhoršení nálady.
Jak často se věnujete cílené fyzické aktivitě?