Postupujte podle těchto cviků a vaše tělo bude flexibilní v každém věku

K dosažení flexibility těla stačí pár jednoduchých triků. Některé zvládnete v sedě, jiné ve stoje a při některých si musíte lehnout na zem. Vaše tělo vám zajisté poděkuje.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pohyb bez bolesti je předpokladem ke spokojenému životu. Je ovšem vhodné jít tomu naproti. Aby nedocházelo ke svalové ztuhlosti, zlepšila se flexibilita pohybu a snížilo se riziko zranění, je vhodné provádět několik jednoduchých protahovacích cviků. Ideálně každý den, v případě potřeby nebo sedavého zaměstnání je vhodné je provádět i několikrát za den. Není vhodné cvičit pokud cítíte bolest nebo pokud trpíte problémy se svalovým systémem.

Jak začít aneb Zaujměte správnou pozici

Před každou fyzickou aktivitou či zátěží je nutné se protáhnout. A před samotnými cviky na protažení je nejprve nutné zaujmout správnou pozici. Pro začátek se musíte posadit na pevný povrch. Seďte rovně, váha má směřovat na plochu, na které se sedí. Páteř tak zaujme svou správnou a přirozenou polohu. Brada by měla směřovat spíše dozadu a dolů, tak aby byl krk v jedné linii se zády.

Protažení krku, záklon hlavy i rotace

Cvičení je vhodné začít protažením krku. V již popsané pozici otočte hlavu doprava a zůstaňte tak po dobu 30 až 60 sekund. Poté vraťte hlavu do původní polohy a následně ji otočte doleva. Potom položte pravou ruku na levou stranu hlavy vedle ucha a jemně zatlačte směrem dolů. Levou ruku nechte podél těla a jemně přitáhněte směrem k podlaze. Vydržte takto 30 až 60 vteřin a poté vyměňte strany. Zkřižte ruce na hrudi a otočte trup spolu s hlavou, abyste se dívali směrem za pravé rameno. Vydržte půl minuty až minutu a opakujte na druhou stranu.

iZdroj fotografie: Freepik

Protažení zad, shyby i předklon, poté protažení ramen

V počáteční pozici si položte dlaně na kolena a mírně se prohněte v zádech. Dále pokračujte shyby na stranu. Zvedněte pravou paži, nakloňte se doleva a protáhněte pravou stranu těla. Zopakujte na druhou stranu. Sedněte si do původní pozice, položte se břichem nad kolena. Tím se vytvoří předklon. Paže visí volně, krk směřuje dopředu. Po předklonu následuje protažení ramen. Pravý loket zvedněte nad hlavu a předloktí položte za záda, dlaň položte na lopatku. Levou ruku dejte za záda v úrovni pasu. Dlaň směřujte ven, pokud to jde, spojte prsty obou rukou.

Poslední část protažení nohou

Postavte se zpříma. Pravou nohu ohněte v koleni a pravou rukou uchopte nárt a zatlačte patu do hýždí. Bok netlačte dopředu. Chvíli vydržte a vyměňte stranu. K protažení spodní části nohy využijte zeď. Opřete se o ni dlaněmi. Pravou nohu přibližte ke zdi a levou nohou ustupte. Pravou nohu ohněte v koleně a přitáhněte ji ke stěně. Chodidlo levé nohy zůstává na zemi. Opakujte i na druhé noze.

Protažení kyčlí proběhne v leže na zemi. Pravé koleno přitáhněte k hrudi, položte na něj ruce a přitáhněte ho blíže. Poté vyměňte stranu. K protažení zadní části stehen si při lehu na zádech pokrčte levou nohu v koleni a položte chodidlo na zem. Pravou nohu narovnejte a zvedněte do vzduchu. Úhel mezi kyčlí a stehnem by neměl být větší než 90 stupňů. Vyměňte strany.

Jaké cvičení vyhovuje vám?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články