Přemýšlel jsem o operaci, ale chirurg mi poradil, abych dělal tyto cviky

Vyhřezlé ploténky jsou bohužel celkem častý a velice bolestivý problém. Bývá řešen pomocí operace, ovšem nejdříve zkuste následující cviky.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spousta potíží dokáže zkazit den, ovšem výhřez meziobratlové ploténky je tak bolestivá záležitost, že vás donutí ji začít řešit. Meziobratlové ploténky se nachází, jak již název napovídá, mezi obratli, a dodávají páteři pevnost a pružnost. Vznik bolesti bývá velice často náhlý. A dochází k němu při zvedání předmětu a rotačních pohybech. Bolest se objevuje během kašlání, smíchu, kýchání, při sezení či delším stání. Úlevu poskytuje chůze i ležení. Pokud se vám nechce na operaci zkuste nejprve několik cviků.

Důvod bolesti

Problém s vyhřezlou ploténkou vzniká v důsledku jejího prasknutí či roztržení. Tím vzniká kýla, která vyčnívá do strany, tlačí na nervový kořen v místě výstupu z páteřního kanálu a způsobuje zánět. Ten bývá většinou doprovázen otokem. Ke vzniku těchto potíží občas stačí pouze neopatrný pohyb. Bez správné a včasné léčby vede tato kýla k závažným komplikacím. Zhoršuje dokonce činnost srdce, narušuje krevní oběh v mozku a může přispět až k rozvoji mrtvice.

Léčba meziobratlové kýly

Příčinou meziobratlové kýly mlže být sedavý způsob života, který oslabí zádové svalstvo, nedostatečný pitný režim nebo také velká a nesprávná zátěž zad. K chirurgickým operacím se povětšinou přistupuje až ve chvíli, kdy nastanou neurologické komplikace, které se projeví v poruše citlivosti a motorické aktivity. V ostatních případech je nutné dodržovat speciální režim a cvičit, což pomůže v boji s tímto problémem, ale také se zároveň jedná o nejlepší prevenci.

Vhodné cviky

Pro začátek postačí si lehnout na záda na rovnou podložku. Případně pokrčte kolena a zase natáhněte. Opakujte 8x. Zůstaňte ležet na zádech s nataženýma nohama a střídavě je zvedejte. Opět proveďte 8 opakování. Pro další cvik si pokrčte nohy v kolenou a jednou nohou chodidlem kopírujte nohu, která zůstala na zemi. Dojeďte až ke kolenům, poté nohy vyměňte. Pokrčené nohy v kolenou přetočte doprava až tak, aby se pravá noha téměř dotýkala podlahy. Hrudník zůstává na místě. Vyměňte strany.

iZdroj fotografie: Freepik

Z lehu na zádech s nataženýma nohama střídavě přitahujte kolena k hrudníku. Dalším vhodným cvikem je to samé akorát s oběma nohama zároveň. Opakujte alespoň 8krát. Nohy nechte natažené a celé tělo otočte doprava pomocí levé ruky, která se na zemi spojí s rukou pravou. Klekněte si na všechny čtyři a střídavě dávejte diagonálně kolena k rukám.

Z kleku je také vhodný cvik, při kterém střídavě natahujete nohy dozadu. Ve chvíli, kdy máte nataženou levou nohu dozadu, ještě zvedněte směrem dopředu pravou ruku a protáhněte celé tělo. Nakonec zařaďte nádech, při kterém vyhrbíte záda do kočičího hřbetu a s výdechem naopak zvednete hlavu a prohnete záda do písmena U. U všech cviků je vhodné provést alespoň 8 opakování. Pokud bolest přetrvává, navštivte lékaře.

Které cviky na bolest zad pomáhají vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články