Myslíte si, že slova „snadné“ a „příjemné“ nemohou jít s cvičením dohromady? Mohou. Podívejte se, po jakém cvičení budete plní energie a elegance jako japonské Gejši.
Cvičit každé ráno podporuje zdraví a rozproudí po dlouhé noci krevní oběh. Tělu dodá potřebnou energii a vžene vám barvu do tváří. Že je ranní cvičení zdravé vám potvrdí mnoho odborníků, mezi nimi také doktor Grant Tinsley, který je mimo jiné také odborníkem přes kondiční cvičení a sportovní výživu. Určitě jste ale ještě neslyšeli o cvičení, které podpoří vaše zdraví podobně jako méně příjemná rozcvička, ale přitom je snadné a elegantní. Jinak by ho japonské Gejši asi neprováděli.
V čem je trik
Cvičení japonských gejš vychází ze znalosti konkrétních bodů na těle. Jejich poklepáním, procvičením nebo třením aktivují vnitřní orgány a normalizují krevní oběh. Některé cviky jsou zaměřené přímo na oči nebo na protažení páteře. V posilovně tuto techniku nehledejte. Právě proto je tak příjemná a zvládnete ji ráno hravě během deseti minut.
Top 5 cviků podle japonských Gejš
Vybrali jsme pro vás pět nejlepších cviků, které vám po ráno pomohou cítit se příjemně. Máte jedinečnou možnost vyzkoušet, zda tyto triky využívané v Japonsku budou fungovat i na vás. Dejte jim šanci, třeba si je oblíbíte a ranní rozcvička díky nim nabere nový rozměr.
1. Probuzení Sakury
Velmi hezký a přiléhavý název pro ranní cvičení, nemyslíte? Tak pozor, začínáme. Třete dlaně o sebe, dokud nebudou teplé. Přiložte si je na oči, napočítejte do pěti a pak krouživými pohyby třete postupně celý obličej. Pomocí konečků prstů klepejte od spodní čelisti k bradě, na lícní kosti, kolem úst, hřbetu nosu, kolem očí a podél čela od středu až ke spánkům. Tím docílíte prokrvení tváří a nosu a aktivujete body vnitřních orgánů. Pokud vás hodně bolí hlava, klepněte se doprostřed čela, kde je ukrytý bod, který by měl bolest trošku zmírnit.
2. Cvrlikání ranních ptáčků
Toto cvičení se zaměřuje na zahřátí krční páteře a pomáhá předcházet artróze. Jak na to? Otočte hlavu na pravou stranu tak, jak to jen jde. Jakmile ji budete mít nadoraz, vydržte tam pět sekund. Potom proveďte s hlavou to samé, akorát se budete otáčet na levou stranu. Cvičení si zopakujte třikrát. Zatím dobré, ne?
3. Pohled na Fudžijamu
Fudžijama je největší hora Japonska, takže není divu, že budete muset mírně zaklonit hlavu dozadu, abyste na ni pořádně viděli. Jakmile budete mírně zakloněni, udělejte tři úplné kruhy očima po směru hodinových ručiček. Poté proti směru. Využívejte každý koutek oka a všímejte si, zda nenarazíte na nějaký problém – jiskření, trhliny v zorném poli, černé saze nebo pokud vám nepůjde projít některým bodem při koulení bulvami. V posledním případě může jít o promítnutí problému z nějakého orgánu, v těch ostatních vyhledejte očního lékaře.
4. Masáž uší
Prý pomáhá k rozveselení. Masírujte uši a tahejte je do různých stran. Samozřejmě opatrně, cvičení nesmí bolet ani se nesmí provádět prudce. Vnitřní orgány se promítají na body uší, takže existuje předpoklad, že tento jednoduchý cvik aktivuje játra, ledviny a slezinu. Tak směle do toho. Pokud po skončení cvičení máte uši vytahané až k zemi, nebo vám ucho zůstalo v ruce, cvičili jste moc silně a příště určitě uberte na síle.
5. Zlatá rybka
Nebo také ryba na suchu. Lehněte si na záda na podlahu a natáhněte ruce za hlavu. Nohy nechte natažené spočívat na podlaze. Táhněte nohy na jednu stranu a ruce na druhou. Během protahování rozvibrujte tělo. Prostě se pokuste zatřást celým tělem jako ryba plácající se na souši. Může se to zdát na první pohled směšné, ale tímto cvikem normalizujete krevní oběh, protáhnete páteř, uvolníte zkřečovatělé svaly a ulevíte si od bolestí zad.
Jaké netradiční cvičení pomáhá vám?