Jak na štítnou žlázu: Kromě úpravy jídelníčku to chce i dostatečný pohyb

Fyzická aktivita by měla patřit do každého zdravého životního stylu. Je součástí prevence proti všem nemocem. Ani onemocnění štítné žlázy nejsou výjimkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Onemocnění štítné žlázy je charakterizováno nedostatečnou nebo nadměrnou produkcí hormonů. Pro prevenci i ke zmírnění onemocnění je nutná jednak léčba, jednak úprava jídelníčku. Málokdo ale ví, že stejně důležitá je fyzická aktivita, a to ne ledajaká. Doktor George Krucik upozorňuje, že existují cviky, které posilují imunitu, rovnováhu a normalizují krevní oběh v oblasti krku a hlavy, čímž dochází ke správnému prokrvování štítné žlázy. Které to jsou?

Svíčka

Lehněte si na záda. Při výdechu položte dlaně na podlahu a zvedejte nohy. Mírně nadzvedněte boky, podepřete je rukama a opřete se o lokty, ramena a krk. Nohy vytáhněte co nejvýše. Dýchejte klidně, brada je položená na hrudníku. Vydržte 10 sekund, až si to nacvičíte, můžete vydržet i 20 sekund. Svíčku si stačí udělat jednou denně.

Zlomená svíčka

Vycházejte z předchozí polohy. S nádechem zvedejte nohy a pokuste se je dostat za hlavu. Ruce leží volně podél těla, případně mohou podpírat boky. Vydržte 20 sekund. Můžete i déle, dokud je vám pozice pohodlná. Během té doby dýchejte klidně, nejlepší je břišní dýchání. Zalomenou svíčku si dejte 1-2 krát denně.

Kobra

Tato pozice patří do jógy. Začněte vleže na břiše. Ruce jsou podél těla, dlaně na podlaze. Při nádechu zatlačte dlaněmi proti podlaze, zvedněte se a prohněte v zádech. Vydržte v této pozici 5-10 sekund, s výdechem se položte zpět na zem. Opakujte 2-3 krát denně.

iZdroj fotografie: Freepik

Vysoký stoj na čtyřech

Abyste tento cvik provedli, začněte tak, že se postavíte. Nohy nechte od sebe na cca 60 cm, spusťte ruce na zem a dívejte se dopředu. Nezapomeňte správně dýchat. Když se ruce zvedají, nadechujte se. S výdechem se předkloňte a dotkněte se dlaněmi podlahy. V této poloze vydržte 6-8 sekund. Plynule se vraťte do výchozí polohy a pomalu se nadechujte. Provádějte čtyřikrát denně, mezi jednotlivými cviky si dopřejte 5 vteřin pauzu.

Opačná kolébka

Lehněte si na břicho. Zvedněte nohy a ohněte je. Kotníky chyťte rukama. Nadechněte se. Na konci nádechu zvedněte a narovnejte hlavu, nohy táhněte dozadu. Hrudník by se měl roztáhnout a krk s hlavou zvednout. Dívejte se na strop cca 6-8 sekund, dokud vám nedojde dech. S výdechem se spusťte k zemi, uvolněte se a stejnou dobu relaxujte. Poté si to zopákněte. Nejlepší je cvik provozovat 3-4 krát denně.

Nezapomeňte štítnou žlázu podpořit potravinami, které jsou nejlepší pro její funkci a zdraví.

Jakou pohybovou aktivitu děláte pravidelně vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články