4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla

Pokud vám dělá problém spánek, nemusíte ihned sahat po chemických lécích. Skvěle vám pomohou tyto jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho stresu, hodiny strávené za volantem nebo u počítače a rychlý životní styl – to vše a mnoho dalších faktorů současné doby podle Dr. Cheryl Crumpler způsobuje, že lidé nedokáží před spaním zcela zrelaxovat svou mysl a tělo, načež se potýkají s problémy s usínáním. Pokud se v podobné situaci nacházíte i vy, rozhodně se nemusíte uchylovat ke konzumaci chemických léků pro lepší spánek nebo užívání antidepresiv. Skvěle vám postačí tyto jednoduché triky, které můžete provádět přímo ze své postele. 

1) Pozice uvolňující stres 

Tato pozice vám pomůže již během jedné minuty uvolnit celou páteř (zejména dolní část zad a stehna). Kromě toho se jedná o skvělé relaxační cvičení, které reguluje pohyb střev, tudíž jej můžete provádět také ihned po probuzení. Postup vypadá následovně: 

 • Lehněte si na záda a pokuste se zrelaxovat tělo i mysl.
 • Pokrčte kolena.
 • Natáhněte ruce dopředu a přitáhněte kolena k sobě. 
 • Při výdechu obejměte kolena a přitiskněte je k břichu.

Během provádění pozice zhluboka dýchejte a soustřeďte se na práci bránice – s nádechem byste měli oddalovat nohy od trupu a s výdechem je přibližovat k trupu. Abyste usnuli co nejrychleji, provádějte pohyb alespoň 1 minutu.

2) Položte si nohy na zeď 

Tato poloha podporuje relaxaci nohou, zad, otevírá hrudník a umožňuje plicím nasytit se kyslíkem před usnutím. Provedete ji následovně:

 • Umístěte polštář vedle stěny nebo na konec postele a lehněte si na něj.
 • Přitiskněte hýždě ke konci postele (nebo ke zdi) a zvedněte nohy tak, abyste si je mohli rovně opřít o zeď. 
 • Nyní roztáhněte ruce do stran a pokuste se co nejvíce rozevřít hrudník (zkuste se kompletně uvolnit a dýchat klidně).
 • V této pozici setrvejte 1 až 2 minuty a poté nohy spusťte zpět na postel.

3) Vlnová cvičení pro hluboké svaly páteře

Vlnová cvičení pro hluboké svaly páteře vám umožní ještě více uvolnit záda. Abyste je provedli správně, musíte postupovat podle následujících kroků:

 • Krok 1: Lehněte si na záda a pod pas a krk si položte malé srolované ručníky. Poté otáčejte nohama ze strany na stranu a současně též točte hlavu ze strany na stranu, aniž byste zatěžovali krk a záda (pohyby lze provádět ve stejném směru nebo naopak, záleží pouze na tom, co je pro vás pohodlnější). Nakonec se pokuste zcela uvolnit a pocítit vlnu vibrací, která postupuje podél celé páteře. Cvičení provádějte po dobu 1 minuty.
 • Krok 2: Lehněte si na břicho, ruce si dejte podél těla a pod čelo si položte polštář nebo ručník. Poté začněte přetáčet nohy ze strany na stranu a snažte se cítit, jak se vlna vibrací přenáší do celého uvolněného těla. Tyto pohyby provádějte po dobu 1 minuty. 
iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Jógová pozice Šavásana

Toto jógové cvičení patří mezi nejúčinnější způsoby, jak co nejrychleji usnout. Pozici Šavásana provedete následovně:

 • Lehněte si na záda, mírně roztáhněte nohy a ruce dejte v bok.
 • Pod hlavu a krk si položte složený ručník nebo okraj polštáře a začněte postupně uvolňovat tělo od prstů na nohou až po temeno hlavy.
 • Proveďte 20 dechových cyklů – postupně prodlužujte nádech a výdech a jakmile budete mít hotovo, začněte dýchat normálně. 
 • Během několika minut začnete pociťovat, jak se celé vaše tělo maximálně uvolňuje a vy budete moci konečně klidně usínat.

Jak se tyto jednoduché triky osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články