Kdo přizpůsobí trénink svému typu postavy, má z půlky vyhráno. Třeba pro „hrušku“ je běhání úplně zbytečné

Ne všechny cviky jsou určeny pro každý typ postavy. Abyste dosáhli svého vysněného cíle, měli byste si zvolit takový trénink, který vaše tělo skutečně vyžaduje.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý typ postavy vyžaduje rozdílný tréninkový program, který jedinec musí dodržovat, aby získal své vysněné výsledky a nijak si při cvičení neublížil. Podle lékařky Peggy Pletcher se lidé rozdělují v závislosti na své tělesné povaze do tří skupin, a to ti, kteří mají tendenci snadněji přibírat, ti, kteří mají tendenci snadněji hubnout, a poté jsou tu šťastlivci, kteří jsou dobře stavění a mají přirozeně vysoký metabolismus. Níže jsme proto pro vás sepsali vhodný trénink pro každého z těchto kategorií. 

1) Dlouhé, štíhlé tělo se sklonem ke snadnému hubnutí

Pokud spadáte do této kategorie, tak máte postavu maratonského běžce. Tento typ člověka se také nazývá ektomorf a má zpravidla malá ramena, plochý hrudník a je pro něj velmi těžké získat svalovou hmotu. Chcete-li však skutečně nabrat, musíte nejprve minimalizovat kardio cvičení a raději se zaměřit na vysoce intenzivní tréninky a složené cviky. Nejlépe by váš tréninkový plán měl zahrnovat tři dny silového tréninku a dva dny kardio tréninku o nízké intenzitě.  

Snažte se také provádět více opakování při cvičení a mezi sériemi si dávejte delší odpočinkové intervaly (3-5 minut). Měli byste se zaměřit především na posilování s činkami, cviky s vlastním tělem a cviky, které stimulují břišní i šikmé svaly. Také byste neměli zapomínat hodně jíst, abyste doplnili do těla živiny a mohli dobře regenerovat. Zvyšte především příjem sacharidů, bílkovin a zdravých tuků. 

2) Kulaté nebo hruškovité tělo se sklonem k ukládaní tělesného tuku

Pokud máte problémy s přibýváním na váze a ukládáním tuků, přičemž máte široký pas a velkou kostní strukturu, patříte do skupiny lidí zvaných endomorfové. Tento typ těla ukládá v průměru více tuku a snadněji se unaví, což znamená, že dosažení vašich kondičních cílů může být obtížnější než u jiných typů. Nemusíte se však obávat, protože stačí zařadit do svého života správnou stravu a trénink a zvládnete to levou zadní. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaprvé, neztrácejte čas hodinami na běžeckém pásu, protože je to zcela zbytečné. Pro shození tuku potřebujete více intervalové kondiční přípravy. Je také lepší nesoustředit se pouze na jedno cvičení – abyste viděli výsledky v oblasti pasu, musíte zhubnout všude. Vyberte si 3 až 5 cviků a snažte se minimalizovat odpočinek mezi cviky. Nezapomínejte také trénovat intenzivně, a pokud chcete získat co nejlepší výsledky, začněte také s bojovým uměním.

3) Dobře stavěné tělo s dobrým metabolismem 

Pokud máte široká ramena a úzký pas, málo tělesného tuku a již v mladém věku jste byli svalnatí, patříte do šťastlivé skupiny mezomorfů. Tato stavba těla je ideální pro kulturistiku a zvládne jak kardio, tak i silový trénink. Základem cvičení by však v tomto případě měly být také komplexní pohyby, tudíž nezapomeňte vyzkoušet krátké intervaly, dlouhé intervaly, vysokou intenzitu a nízkou intenzitu. Potřebujete také alespoň 3 silové tréninky týdně, jeden na hrudník a ramena, jeden na záda a paže a jeden na nohy. Nezapomínejte však na zdravou stravu. 

Do jaké skupiny patříte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články