Desetiminutovka na schodech: 5 nenáročných cviků, díky kterým se nebudete bát podívat do zrcadla

Dostaňte své nohy do formy jednoduchými cviky, k nimž potřebujete pouze schodiště a 10 minut času. Výsledky uvidíte ještě před prázdninami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zdravý životní styl vyžaduje kromě vyvážené stravy i dostatečný pohyb. Jestliže nemáte čas na dlouhé procházky v přírodě nebo cvičení v posilovně, nezoufejte. Svému zdraví (a postavě) dokážete prospět i jinak, potvrzuje Daniel Bubnis, MS. S vytvarováním nohou vám pomůže obyčejné schodiště a 5 snadných cviků, které vám nezaberou více než 10 minut. Během nich si procvičíte svaly na lýtkách, hýždích i na stehnech (zde zapojíte především čtyřhlavý sval stehenní). Po několika týdnech se dostaví viditelné výsledky a vy budete moci obdivovat své štíhlejší nohy.

1) Výpady na schodech

Prvním ze série cviků jsou notoricky známé výpady. Ideální je pro jejich provedení schodiště s nízkými a širokými schody. Pro správné provedení cviku se postavte čelem ke schodišti s nohama rozkročenýma na šířku ramen a rukama v bok. Při nádechu vykročte levou nohou vpřed a chodilo položte na první schod před sebou. Následně přesuňte těžiště dopředu dolů – levá noha bude v koleni ohnutá do pravého úhlu, pravá noha musí být natažená dozadu. S výdechem se vraťte do výchozí pozice. Opakujte alespoň 15x, poté nohy vyměňte.

2) Zvedání kolen

Druhým cvikem, který účinně posiluje stehna a hýžďové svaly (stejně jako výpady), je chůze do schodů s vysokým zvedáním kolen. Na začátku cvičení si stoupněte pod schody, narovnejte záda, zatněte břišní svaly a ruce spusťte podél těla. Poté začněte stoupat do schodů – při každém kroku zvedněte koleno tak vysoko, jak jen můžete, a zároveň předpažte protilehlou ruku. V této poloze vydržte na každém schodu 5 vteřin. Výstup schodiště, které zvolíte pro vás ideálně dlouhé, opakujte 2-3x.

3) Výstup do schodů bokem

Velmi efektním, avšak potenciálně nebezpečným cvikem, je rovněž výstup do schodů bokem. Před jeho zahájením zaujměte výchozí pozici – postavte se bokem ke schodišti a spusťte ruce podél těla. Poté začněte stoupat do schodů – dívejte se přímo před sebe, neotáčejte se v pase a snažte se mít zatnuté všechny svaly. Jakmile dosáhnete patnáctého schodu, stejným způsobem sejděte dolů. Následně se ke schodišti otočte druhým bokem a cvičení zopakujte. Provádějte po 3 až 5 sériích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Chůze po špičkách

Ideálním cvikem na posílení a zpevnění lýtkových svalů je chůze do schodů po špičkách. Abyste docílili co nejlepších výsledků, nezapomeňte mít zpevněné břišní a hýžďové svaly, dívejte se vždy před sebe a záda držte narovnaná. Cvik je účinnější, jestliže každý krok provádíte pomalu – jen tak si protáhnete a posílíte svaly v potřebném rozsahu. Ruce můžete mít během cvičení spuštěné podél těla nebo pokrčené v loktech. Schodiště takto vyjděte alespoň 3x.

5) Dva schody nahoru, jeden dolů

Výchozí pozice posledního cviku je čelem ke schodišti s rukama spuštěnýma podél těla. Snažte se zatlačit lopatky dozadu a vypnout hrudník, zvedněte hlavu a zatněte břišní a hýžďové svaly. Poté začněte zdolávat schody. Vykročte jednou nohou a zdolejte naráz 2 schody, následně o jeden schod sestupte. Tímto způsobem vyjděte celé schodiště a nakonec ho sejděte normálně dolů. Cvik poté opakujte s výchozí druhou nohou. Aby bylo cvičení účinné, cvičení si zopakujte ve 3 sériích.

Který z těchto cviků vyzkoušíte jako první?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247
Události247
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě
VědaŽivě
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz
adbz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič