V jakou denní dobu a za jakých okolností je nejlepší se zvážit: Výsledek může zkreslit i právě vypitá káva

Pokud se často vážíte, pravděpodobně jste si všimli, že vaše hmotnost během dne kolísá. Výslednou hodnotu ovlivňuje mnoho faktorů, včetně denní doby a způsobu vážení.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Někteří lidé, obzvláště ti, kteří se snaží zhubnout, se váží mnohokrát za den. Váha však během dne kolísá, proto tato častá vážení nemají žádnou výpovědní hodnotu. Jak vysvětluje specialistka na celostní medicínu Dr. Debra Rose Wilson, váhu ovlivňuje mnoho faktorů, nejen množství tuku. Záleží i na denní době, vaší fyzické aktivitě i způsobu stravování.

Časté vážení

Lidé, kteří drží dietu a chtějí zhubnout, se váží až 20krát denně. Doufají, že dodržování pravidel zdravé výživy a oběti, které přinášejí, když se zřeknou sladkostí a rychlého občerstvení, rychle přinesou kýžený výsledek. Obvykle si pak všimnou, že i přes použití stejného měřicího zařízení se výsledky značně liší. To ovšem neznamená, že hubnou nebo přibývají na váze expresním tempem.

Především, hmotnost není synonymem pro tělesný tuk. Celková hmotnost je také tvořena kostní tkání a svaly. Navíc asi 70 % hmotnosti dospělého člověka tvoří voda. A právě její množství v těle přes den kolísá, proto se vaše hmotnost může změnit i během půl hodiny, aniž byste provedli nějaké změny (návštěva toalety, jídlo, cvičení atp.). Nemá tedy smysl se vážit několikrát za den a sledovat změny, protože to o vašem hubnutí nic nevypovídá.

Žena stojí na váze s metrem v ruce a měří si hmotnost iZdroj fotografie: Depositphotos

Odchylky při vážení

Vaše hmotnost během dne kolísá z mnoha různých důvodů. Především jídlem a pitím, ale také životním stylem (manuálně pracující člověk těsně po skončení práce může mít nižší tělesnou hmotnost než před nástupem do práce a kancelářský pracovník při ranním běhu naopak). V závislosti na tom, kdy na váhu vstoupíte, můžete zaznamenat zcela odlišné hodnoty. Záleží na tom, zda se vážíte ráno nebo večer, před nebo po fyzické aktivitě, před nebo po jídle, a dokonce i na tom, co jste pili a v jakém množství.

Vliv jídla na váhu

Každé jídlo, které sníte, se může promítnout do změny vaší hmotnosti. Konkrétně do změny čísla, které ukazuje váha, protože to nebude znamenat, že jste náhle přibrali. V tomto případě se jedná o zadržování vody v těle, které je důsledkem konzumace výrobků s vysokým obsahem soli, tj. uzenin, polévek v prášku, rychlého občerstvení. To přispívá ke zdánlivému nárůstu hmotnosti.

Totéž platí pro sacharidy. Každý jejich gram je spojen se zadržením asi 3 gramů vody v těle. To znamená, že váha bude během dne pravděpodobně ukazovat vyšší hmotnost, i když jste ve skutečnosti nepřibrali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy se nejlépe vážit

Především v pravidelných časech. Pokud někdy stoupáte na váhu po snídani, jindy po práci a o víkendu jen po tréninku, nečekejte, že vaše měření bude spolehlivé. Ideální čas na vážení je ráno, bezprostředně po stolici a nejlépe bez oblečení. Dokonce i pití ranní kávy může zkreslit výsledek. Podobně je tomu u oblečení, které také může mít pokaždé trochu jinou váhu.

Pokud se nemůžete vážit nazí ráno po návštěvě toalety, snažte se dodržovat alespoň vždy stejnou dobu a mít na sobě stejné, či váhově podobné oblečení a obuv. Můžete se vážit například v posilovně již převlečení a přezutí do cvičebního oděvu vždy před tréninkem. 

Jak často byste se měli vážit

Vážit se můžete klidně každý den, měli byste si být ale vědomi toho, že se čísla mohou denně nepředvídatelně měnit. To znamená, že jeden den může váha ukazovat nižší hmotnost, druhý den mírně zvýšenou hmotnost a další den ještě nižší než před dvěma dny. 

Spalování tuků je navíc pomalý proces, proto neočekávejte zhubnutí přes noc. Nižší číslo na váze bude spíše spojeno s úbytkem vody než tuku. Ideální je proto vážit se jen jedenkrát týdně a to vždy na stejné váze. 

Kdy a jak se vážíte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články