Důvody bolesti zad při sezení: Častokrát je na vině špatná židle nebo pozice sedu

Nejčastější příčinou bolestí zad bývá dlouhé sezení. I když musíte sedět celý den v práci za počítačem, existuje pro vás snadná a účinná pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolesti zad nejsou při sedavém životním stylu nic vzácného. Zatímco akutní bolest během pár dnů odezní, chronické bolesti vás provází každý den. Existuje ale několik snadných způsobů, jak tento stav zvrátit. Doktorka Angelika Balingit radí pacientům, aby se v první řadě naučili sedět ve správné pozici. To, jakým způsobem sedíte na židli, má totiž zásadní význam na bolesti páteře i svalů zad, krku a hlavy.

Naučte se sedět

Pokaždé, když se posadíte, budete muset ze začátku myslet na to, abyste našli správnou polohu pro sezení. Pak už to bude rutina a půjde to samo. Jak na to? Nejprve si sedněte na konec židle. Vytáhněte ramena a krk dopředu do mírně nakloněné polohy. Nyní pomalu vytáhněte hlavu a ramena nahoru do sedu. Spodní část zad zatlačte dopředu. Vaše páteř by teď měla být krásně srovnaná. Pár sekund vydržte, pak mírně povolte a zůstaňte ve správné pozici. Počítejte s tím, že zpočátku to pro vás bude nepříjemné, zvlášť pokud jste nebyli zvyklí sedět rovně. Ale vydržte to.

Čím podpořit správné sezení

K tomuto kroku je nejlepší přistupovat, ještě než vás záda začnou vůbec bolet. Ale pokud se vám podařilo zbavit se bolesti zad díky správné pozici při sezení, můžete tyto rady využít pro to, aby zase nezačaly zlobit.

Správná židle

Pro nalezení správné polohy pro sezení vám může pomoci podložení zad v bedrech. Můžete využít ručník nebo polštář, nebo investovat do ergonomické psací židle. Ty jsou navrženy tak, aby podporovaly tělo ve správné pozici. Nechcete-li investovat tolik peněz do speciální židle, postačí vám třeba bederní polštář. Ten může být i z paměťové pěny. Jeho funkcí je hýčkat vaši bederní páteř během sezení a být jí tou správnou oporou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správná poloha na židli

Jak zaujmout správnou polohu, jste se již naučili. Správný posed na nesprávně seřízené židli je ale k ničemu. Takže pojďte naladit židli na správnou výšku. Tu poznáte tak, že vaše chodidla budou rovnoběžně s podlahou a vaše kolena jsou v jedné linii s kyčlemi. Pokud nosíte vysoké podpatky, možná bude pohodlnější boty sundat. Pokud vaše nohy nedosáhnou až na zem, podložte je, aby nebyly ve vzduchu.

Jak koukáte do monitoru

Na bolest zad má vliv také to, v jaké pozici koukáte do obrazovky počítače nebo mobilu. Vzdálenost monitoru byste měli mít na délku paže. Horní část monitoru nesmí být víc než několik centimetrů nad úrovní očí. Když se monitor nachází moc vysoko nebo nízko, dochází k namáhání svalů krku a očí. Při častém telefonování na uchu jde hlavně o ohýbání hlavy proti krku k rameni, abyste uvolnili ruce, a přitom stále měli mobil u ucha. Pokud to budete dělat často, vypěstujete si svalovou ztuhlost, bolest a později poškození vazů.

Dělejte si přestávky

Žádná židle ani pozice na sezení vás ale nezachrání, pokud každý den sedíte dvanáct hodin v kuse. Dlouhé sezení neprospívá ani zádům, ani krevnímu a svalovému systému. Pomůže vám krátká přestávka. Prostě na chvilku vstaňte od stolu a hýbejte se. Jakýkoli pohyb se počítá. Pětiminutová procházka vás ani vašeho šéfa určitě nezabije.

Kolik hodin v kuse sedíte u počítače nebo u mobilu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články