Bradavice vypálí jako laser: Stačí přiložit, tato rostlinka se během pár minut o vše postará sama

Bradavice, kuří oka, ekzémy i lupénka. Všechny tyto potíže zvládnete jednoduše vyřešit pomocí dvousložkového domácího přípravku. Rostlinka je velmi účinná i samostatně.

velká bradavice na noze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedněmi ze starých lidových pojmenování pro vlaštovičník jsou Boží milost a Boží dar. Již jen z tohoto označení je více než jasné, o jak oblíbenou a ceněnou rostlinu se jednalo. V lidovém léčitelství se stále hojně používá, leč široce je známa především už jen jako velmi účinný lék na bradavice. O tomto použití vlaštovičníku ví snad každý, i když se o bylinky nikdy nezajímal. Skutečně funguje a mnohdy předčí i léčbu dusíkem či mastmi z lékárny.

Vlaštovičník má až nezvykle široké pole působnosti

Kromě léčby bradavic se vlaštovičník používá i na další kožní problémy, včetně ekzémů, lupénky a plísní. Lze jej užívat i vnitřně (ideálně pár kapek tinktury smíchaných s vodou), pak působí ozdravně na žaludek, střeva, žlučník, játra a kardiovaskulární systém. Lze jej používat lokálně, kdy přímo šťávou z vlaštovičníku potřete kuří oko či bradavici, přidávat do koupelí a lázní nebo užívat vnitřně.

Při používání vlaštovičníku buďte opatrní a nepřekračujte doporučené dávkování

S vlaštovičníkem však musíte zacházet velmi opatrně. Pokud jej používáte na kožní problémy, dejte si pozor ať jej neaplikujete na okolní zdravou kůži. Při vnitřním užívání to zase nepřehánějte s množstvím. Při předávkování totiž vyvolává velmi nepříjemné zažívací potíže, včetně zvracení a krvavého průjmu, může však způsobit i potíže s krevním oběhem, které mohou vyústit i v úmrtí. Vlaštovičník by navíc neměly užívat těhotné a kojící ženy. Vnitřně jej nikdy nepodávejte dětem.

Pamatujte na známé rčení „dobrého pomálu“ a nepřekračujte doporučené denní dávkování. Budete-li vlaštovičník užívat střídmě, nemáte se čeho obávat a můžete těžit z jeho blahodárných účinků.

rostlina vlaštovičníku iZdroj fotografie: Freepik
Oranžovou šťávu z vlaštovičníku natřete přímo na bradavici

Jak vyrobit tinkturu z vlaštovičníku

Na přípravu tinktury budete potřebovat čerstvě natrhaný vlaštovičník (nať a listy) a čtyřprocentní líh. Vlaštovičník nasekejte na drobnější kousky a vložte do zavařovací sklenice. Přidejte alkohol, ideálně v poměru 1 : 5 (1 díl vlaštovičníku, 5 dílů alkoholu). Sklenici uzavřete a nechte tři týdny až měsíc macerovat, každý den obsah sklenice protřepejte.

Hotovou tinkturu přeceďte do čisté tmavé nádobky a uchovávejte v chladu. Používejte 10-30 kapek 3x denně před jídlem. Pokud trpíte zánětem žlučníku nebo jater, neužívejte tinkturu déle než čtyři týdny. V době užívání tinktury se vyvarujte konzumace alkoholu.

Jak vyrobit domácí prostředek na bradavice z vlaštovičníku

Na přípravu domácího prostředku na bradavice budete kromě vlaštovičníku potřebovat vinný ocet. Cca 10 g natě a listů nasekejte najemno, vložte do zavařovací sklenice a zalijte 200 ml jablečného octa. Sklenici uložte do chladu a temna a nechte měsíc louhovat. Poté přeceďte a používejte 2x denně na bradavice, kuří oka či mozoly. Stejně jako u samotného vlaštovičníku i v tomto případě nanášejte přípravek pouze na postižené místo.

Jaký je váš oblíbený prostředek proti bradavicím?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články