Pila každý den tuto šťávu a nikdy nebyla nemocná. Suroviny na ni má doma úplně každý

Šťáva z brambor v sobě ukrývá tolik vitamínů a stopových prvků, že by byla škoda ji nevyužít. Dávejte dobrý pozor, kolik zdravotních výhod vám její pití přinese.

Mužské ruce držící brambory od hlíny i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Brambory jsou zelenina bohatá na vitamíny. Šťáva z nich nepatří zrovna k nejchutnějším nápojům světa, ale může být velmi užitečná pro zdraví. Ačkoli nejlepší jsou brambory vařené ve slupce, kdy si udrží nejvíce vitamínů, bramborová šťáva dokáže napravit veškeré nerovnováhy v těle a léčit některé nemoci.

Účinky bramborové šťávy

Brambory v sobě ukrývají mnoho vitamínů a stopových prvků v kombinaci, která je pro člověka stavěná na míru.

Odkyseluje organismus

Bramborová šťáva alkalizuje tělo. Současná podoba stravy většiny lidí po sobě nechává hodně kyselin, takže dochází k překyselování organismu. Nedostatečná fyzická aktivita odkyselování taktéž neprospívá. Překyselené tělo má tendenci podléhat nemocem, kardiovaskulárním chorobám, a dokonce se zvyšuje riziko pro vznik rakoviny, jak píše také WebMD. Tím, že bramborová šťáva snižuje hladinu kyselin, a to včetně kyseliny močové, pomáhá také proti dně.

Detoxikace jater bramborovou šťávou

Pro podporu funkce jater a žlučníku můžete použít bramborovou šťávu. Pomáhá pít šálek ráno nalačno. Dříve se v některých koutech světa takto dokonce léčila hepatitida. Může to být tím, že bramborová šťáva má protizánětlivé účinky, jak uvádí také web Healthline. To znamená, že ji lze využít jako doplněk při léčbě artritidy a pro stimulaci krevního oběhu.

Nakrájené a oloupané brambory s bramborami ve slupce jako aranžmá na stole iZdroj fotografie: Freepik
Brambory jsou plné vitamínů a minerálů. Využijte to na maximum.

Pohlazení pro žaludek i kůži

Když si dáte hodinu před jídlem bramborovou šťávu zředěnou vodou, pomůže vám při bolestech a zánětech žaludku. Dokonce uleví i při vředovém onemocnění, ačkoli to už patří do rukou lékaře. Pro zklidnění žaludečních potíží tuto metodu znaly i naše babičky, tuto šťávu používaly jako prevenci proti nemocem. Na JakZdravě jsme o tom před časem psali.

„Odpad“, který tělo potřebuje: Nevyhazujte bramborové slupky, ochrání vás před množstvím nemocí

Bramborovou šťávu můžete vyzkoušet také na ekzémy a akné, protože má tendence zklidňovat podrážděnou pokožku. Když se spojí s cibulí, dokáže pomoci pokožce hlavy. Naše redakce již před časem psala o tom, že tato kombinace zabraňuje vypadávání vlasů a podporuje jejich zdraví a růst.

Jak využíváte bramborovou šťávu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články