Březový čaj se doporučuje na ledviny a klouby. Připravuje se převážně ze sušených listů. Březová voda se však bere přímo z kůry živého stromu. Její účinky berou dech.
Bříza je strom, který ve své kůře i ve svých listech obsahuje celou řadu léčivých látek. Dá se z ní připravit voda pro sedací koupele, ale také z ní můžete připravit léčivý čaj, který se doporučuje hlavně při artritidě a revmatismu. Nejsou to ale jen klouby, tento čaj má pozitivní vliv na celé tělo. Však se také pije od nepaměti.
Účinky březového čaje
Březový čaj pomáhá podporovat ledviny a vylučovat z těla odpadní látky. Jeho diuretické účinky přijdou vhod hlavně při drobných kamíncích nebo písku v močových cestách. Kromě toho pomáhá při artritidě a revmatu na bolesti kloubů, ve kterých tlumí zánět, jak píše také web Healthline. Může se používat i zevně pro mytí vlasů v případě, že vás trápí lupy. Přikládání obkladů na kožní potíže, jako jsou pupínky, akné a další nepříjemné projevy, přináší také jistou úlevu. O účincích březových listů psala naše redakce již dříve.
Březová voda přímo z kůry
Březová voda se získává přímo ze stromu. Stačí navrtat kůru a po kapkách do nádoby nebo sáčku sbírat vodu, která vyteče. Jde to ale jen jednou ročně, zásadně na jaře a v omezeném množství. Jeden zdravý velký strom vám dá přibližně tři litry šťávy. Mladé stromky se takto navrtávat nedoporučuje. Čistá šťáva se může používat několik dní nebo uchovávat v lahvích pro pozdější použití.
Účinky březové vody na tělo
Březová voda posiluje imunitu, protože obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, jak potvrzuje WebMD. Složky březové mízy pomáhají snižovat cholesterol. Stejně jako čaj i březová voda pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla a podporovat práci ledvin a jater. Má protizánětlivé účinky a je vhodná pro ošetřování kůže při akné a ekzémech. V Tibetu se dokonce pro přípravu čaje používají pupeny břízy, jak jsme na JakZdravě psali.