Lidový nápoj našich předků: Posiluje imunitu, čistí tělo od toxinů a přispívá ke zdraví zubů

Březový čaj se doporučuje na ledviny a klouby. Připravuje se převážně ze sušených listů. Březová voda se však bere přímo z kůry živého stromu. Její účinky berou dech.

Detail březové kůry i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bříza je strom, který ve své kůře i ve svých listech obsahuje celou řadu léčivých látek. Dá se z ní připravit voda pro sedací koupele, ale také z ní můžete připravit léčivý čaj, který se doporučuje hlavně při artritidě a revmatismu. Nejsou to ale jen klouby, tento čaj má pozitivní vliv na celé tělo. Však se také pije od nepaměti.

Účinky březového čaje

Březový čaj pomáhá podporovat ledviny a vylučovat z těla odpadní látky. Jeho diuretické účinky přijdou vhod hlavně při drobných kamíncích nebo písku v močových cestách. Kromě toho pomáhá při artritidě a revmatu na bolesti kloubů, ve kterých tlumí zánět, jak píše také web Healthline. Může se používat i zevně pro mytí vlasů v případě, že vás trápí lupy. Přikládání obkladů na kožní potíže, jako jsou pupínky, akné a další nepříjemné projevy, přináší také jistou úlevu. O účincích březových listů psala naše redakce již dříve.

Březová alej na podzim iZdroj fotografie: Freepik
Podzim v březové aleji je krásný. Na březovou vodu ale musíte jít na jaře.

Březová voda přímo z kůry

Březová voda se získává přímo ze stromu. Stačí navrtat kůru a po kapkách do nádoby nebo sáčku sbírat vodu, která vyteče. Jde to ale jen jednou ročně, zásadně na jaře a v omezeném množství. Jeden zdravý velký strom vám dá přibližně tři litry šťávy. Mladé stromky se takto navrtávat nedoporučuje. Čistá šťáva se může používat několik dní nebo uchovávat v lahvích pro pozdější použití.

Strom, který nám byl seslán z nebes: Lípa pomůže léčit tělo i duši

Účinky březové vody na tělo

Březová voda posiluje imunitu, protože obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, jak potvrzuje WebMD. Složky březové mízy pomáhají snižovat cholesterol. Stejně jako čaj i březová voda pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla a podporovat práci ledvin a jater. Má protizánětlivé účinky a je vhodná pro ošetřování kůže při akné a ekzémech. V Tibetu se dokonce pro přípravu čaje používají pupeny břízy, jak jsme na JakZdravě psali.

Jaké přírodní vody používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články