Už žádný herpes, akné ani infekce: Stačí použít čajovníkový olej

Tea tree olej příjemně voní a má řadu léčivých účinků. Hlavně jeho účinky na kůži jsou v lidové léčbě dodnes velice ceněny. Poradí si s akné, infekcemi i drobnými rankami.

Kapátko s čajovníkovým olejem na stole i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Čajovníkový olej (tea tree olej) má silnou vůni připomínající kafr a eukalyptus. Dá se dobře míchat s dalšími vonnými oleji, ale co je důležitější, má skvělé účinky na zdraví. Můžete ho aplikovat přímo na pokožku a vyléčit díky němu mnoho kožních problémů – od herpesu přes akné až po kožní infekce.

Proč je tea tree olej tak skvělý?

Olej z čajovníku posiluje imunitu, léčí záněty, ničí bakterie, viry i houby. Navíc je zcela přírodní a nemusíte se bát vedlejších účinků. Tea tree olej pochází z Austrálie, a podle tamních odborníků ho lze používat častěji a bezpečněji než jiné, průmyslově vyráběné léky k léčbě akné a zánětů kůže.

Co vyléčí čajovníkový olej

Podle webu Healthline si tea tree olej poradí s celou řadou potíží. Má skvělé účinky na kůži, nehty, vlasy a lze ho využít také na bradavice. Pojďme se na to podívat.

Akné, kožní problémy, pupínky

Na tyto problémy se doporučuje přidat 2 kapky tea tree oleje do 15 ml čistého aloe vera gelu. Náhražkou může být za studena lisovaný kvalitní olej, ale nejlepší je gel přímo z čerstvé rostliny. Takto připravenou směs naneste na pupínky. Nejlepší je aplikovat kúru na noc.

Na ekzém lidová medicína doporučuje 1-3 kapky čajovníkového oleje rozmíchat v 1 polévkové lžíci extra panenského olivového oleje a aplikovat na postižená místa i několikrát denně. Na JakZdravě jsme také psali o pozitivním efektu tea tree oleje v léčbě lupénky.

Mladá dívka s akné zakrývající si polovinu obličeje rukou iZdroj fotografie: Freepik
Zbavte se akné pomocí tea tree oleje. Je přírodní a příjemně voní

Plíseň nehtů

Tea tree olej se často doporučuje na léčbu plísní nehtů. Pokud je toto onemocnění v počátku, ještě je možné ho vyléčit. Podle webu MayoClinic ovšem studie nepotvrdily, že by byl tea tree olej obzvláště účinný při léčbě plísní nehtů. Pokročilejší onemocnění si vyžadují rozsáhlejší terapii, na kterou sám olejíček nestačí.

Tea tree olej a vlasová kúra

Lžičku tea tree oleje rozmíchejte v 60 ml extra panenského olivového oleje. Tuto směs vmasírujte do vlasů tak, aby se dostala k pokožce hlavy. Poté vlasy pročešte, aby se oleje rovnoměrně rozprostřely po celé ploše vlasů. Omotejte přes hlavu teplý ručník a nechte 20 minut působit. Poté umyjte vlasy jako obvykle. Kúru můžete používat podle potřeby. Pro léčbu lupů si přidejte 2-3 kapky tea tree oleje do šamponu.

Babské rady na prevenci i léčbu vaginální kvasinkové infekce: Dozajista oceníte účinky jogurtu a tea tree oil

Bradavice

Podle lidových doporučení se můžete zbavit bradavice tím, že na ni nanesete kapku tea tree oleje a přelepíte přes noc flastrem. Známější, a možná účinnější, je vlaštovičník. Odstraňuje bradavice a má řadu dalších výhod, jak naše redakce psala už dříve.

Dezinfekční prostředek

Podle webu Healthline můžete tea tree olej používat jako dezinfekci na ruce i jako dezinfekci drobných ran. Stačí ho zředit trochou čisté vody. Funguje také na bodnutí hmyzem a jako repelent proti komárům.

Bezpečnostní pokyny

Esenciální tea tree olej neužívejte vnitřně a držte jej mimo dosah dětí. Než ho dáte přímo na kůži, udělejte si kožní test. Naneste kapku na vnitřní stranu zápěstí, a pokud se do hodiny neobjeví žádné kožní změny, můžete jej bezpečně používat.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tea tree olejem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články