Jeden šálek denně a chuť na cigaretu je pryč. Odnaučit se kouřit nebylo nikdy snazší

Ruská gastroenteroložka zaručuje, že do 3 měsíců ztratíte chuť na cigaretu. Stačí se spolehnout na sílu jedné byliny, jejíž listy vám zaručeně pomohou.

Pěst ničí krabičku cigaret i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Přestat kouřit je těžké. Nikotin obsažený v cigaretách stimuluje centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a trávicí systém. Když nikotin tělo opustí, což je velmi rychle, dostaví se chuť na další cigaretu. Mnoho kuřáků navíc kouří ve stresu, z nudy a ve specifických situacích, kdy si kouřit navykli, nejčastěji při kávě, u piva nebo na toaletě či čekání na MHD. Kombinace síly přírody s vaší skutečnou touhou přestat kouřit vám může pomoci se tohoto zlozvyku zbavit.

Kouření je de facto drogová závislost

Navzdory tomu, že se kuřáci často utěšují tím, že je kouření baví, většinou by se rádi tohoto zlozvyku zbavili, ale bojí se přestat. Mají obavy z abstinenčních příznaků a hrozí se selhání. Takže si udržují tento návyk, a to jen kvůli závislosti. Jinými slovy, kuřáci si užívají uvolnění získané z nikotinu podobně, jako si závislí na heroinu užívají uvolnění, které získávají při požití své konkrétní drogy.

Strašit kuřáky nemocemi nemá valný efekt. Každý kuřák totiž negativa kouření zná. Ví, že cigarety způsobují nebo zhoršují rakovinu plic, srdeční choroby, mrtvici, rozedmu plic, zánět průdušek, katar a další nemoci. Dokáží si i snadno spočítat, kolik je kouření ročně stojí a co by si za ušetřené peníze mohli pořídit. Přesto kouří dál. 

A když se rozhodnou přestat, většinou to vydrží jen pár dní, kdy vyloženě trpí, pak podlehnou a začnou znovu kouřit. Toto podlehnutí je často doprovázeno pocitem selhání a vlastní neschopnosti, proto si raději namluví, že vlastně kouřit chtějí a znovu už se do odvykání nepouštějí.

Jak přestat kouřit

To, že je kouření vlastně typ drogové závislosti, můžete využít ke svému prospěchu. Každý „absťák“ jednou skončí. Musíte si to v hlavě přenastavit tak, že vlastně o nic nepřicházíte, ale získáváte. Jen musíte teď pár dní odolávat útokům abstinenčních příznaků. Pomoci vám v tom mohou i různé bylinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zde bychom rádi podotkli, že je paradoxně lepší se vyhnout nikotinovým náhražkám ve formě náplastí či žvýkaček, protože ty také obsahují nikotin, takže drogu přijímáte dál, jen jiným způsobem. Někomu může tato metoda postupného odvykání pomocí těchto náhražek vyhovovat, obecně je ale lepší nikotin prostě vyškrtnout. Co se týče zmiňovaných bylinek, dobře funguje šalvěj, šišák, lékořice či jitrocel.

Vezměte na pomoc jitrocel

Podle ruské lékařky Antoniny Ščipiny je nejlepší bylinou na odvykání právě jitrocel. Radí svým pacientům, aby při odvykání popíjeli během dne čaj z jitrocele. Ten vyrobíte tak, že zalijete lžičku sekaného jitrocele půl litrem vroucí vody. Čaj nechte půl hodiny pod pokličkou louhovat a během dne jej pak budete popíjet. Kúru byste měli držet 3 měsíce.

Pokud vás překvapilo, že se doporučuje právě jitrocel, který se nejčastěji používá k hojení ran a léčbě kašle a respiračních onemocněních obecně, je to právě kvůli jeho schopnosti čistit plíce. Jitrocel totiž podporuje vylučování sekretů a hlenů z plic a bylinkáři jej proto doporučují při černém kašli, astmatu, zápalu plic a lze ho použít i ke zmírnění potíží vyvolaných tuberkulózou.

Navíc se traduje, že jitrocel vyvolává nechuť ke kouření a snižuje potřebu nikotinu v těle. Při odvykání pomáhá také žvýkání čerstvých listů. Jitrocel má celou řadu dalších výhod, proto není důvod tuto metodu nezkusit.

Co pomohlo při odvykání vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články