Majitelé psů a koček se často dopouští řady zažitých nešvarů. Dopady na čtyřnohé mazlíčky jsou přitom fatální

Výchova domácího mazlíčka není vždy jednoduchá a někdy se při péči o něj můžete dopouštět různých chyb. Je proto dobré vědět, čemu se vždy za každou cenu vyhnout.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Máte domácího mazlíčka? Pokud ano, jistě se vždy snažíte dělat vše správně, aby se měl co nejlépe. Jenomže někdy se můžete dopouštět jistých chyb, o kterých ani nevíte, že jsou špatně. Naštěstí není pozdě cokoliv napravit a naučit se něčemu novému. Jakmile přestanete dělat tyto věci, váš mazlíček bude skutečně ten nejšťastnější pod sluncem.

Necháváte svého psa chodit na volno bez výcviku

Psi jsou samozřejmě zlatíčka, ale i oni potřebují projít jistým výcvikem, než jim dáte kompletní volnost. Jinak totiž na procházce představují nebezpečí nejen pro sebe, ale i pro okolí. Mnoho lidí přijde k úrazu právě tak, že málem zašlápne svého psa nebo je dokonce on sám postrčí. Dobrý výcvik je tedy nejlepší způsob, jak předejít nehodě při ranní procházce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ignorujete kožní onemocnění vašich mazlíčků

Jestliže jste si v poslední době začali všímat, že vašemu mazlíčkovi na jistých místech padá srst a tvoří se odhalené lysiny, na nic nečekejte a běžte s ním k veterináři. S dost velkou pravděpodobností se totiž jedná o kožní onemocnění. Kvůli němu jsou jednak mazlíčci nešťastní, ale také se můžete nakazit i vy samotní. Často se objevuje vyrážka na kůži a typické začervenání plešatých míst.

Zapomínáte na preventivní opatření proti blechám

Další z chyb se týká blech. Zatímco lidé se proti blechám preventivně chránit nemusí, u mazlíčků je to povinností. Blechy se na kůži mazlíčka lehce uchytí a mohou vám v životě způsobit pořádnou paseku. Ve vašich domovech nakladou vajíčka a za chvíli budete zablešení všichni. Na lidi dokáží blechy přenášet různá onemocnění a boláky na kůži také nejsou zrovna dvakrát příjemnou záležitostí. Své mazlíčky byste tedy měli pravidelně ošetřovat antiparazitiky a dbát na pravidelnou dezinfekci prostředí, kde se mazlíček pohybuje.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vždy jim dáváte nějaké jídlo do misky

To je jedna z nejčastějších chyb, kterou můžete udělat. Lidé kolikrát okolo misky na jídlo od svého mazlíčka projdou a řeknou si: „Skoro nic už tam nemá, měl/a bych mu doplnit jídlo“. Jenomže si přitom neuvědomují, že mazlíčci nejsou nastaveni jako lidé. Nevědí, kdy mají dost, a jakmile vidí plnou misku, jedí, dokud mohou. Často proto dochází k jejich obezitě a dalším problémům. Je tedy nejlepší mazlíčkovi vypracovat denní příjem kalorií a na základě toho doplňovat do misky určité množství jídla.

Nedbáte na to, aby dostatečně cvičili

Nejen lidé, ale i zvířata se potřebují udržovat ve formě, pokud chtějí zůstat zdravá. Bez cvičení začínají být náchylná k obezitě, a to už jde ruku v ruce s potížemi s klouby a s respiračními problémy. Je tedy samozřejmé, že malá plemena nebudou potřebovat tolik pohybu jako ta velká. Ale aspoň půl hodiny denně neuškodí nikomu a jen jim to prospěje.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nevěnujete jim pozornost, jakou potřebují

Zvířata jsou tak trochu jako děti, pokud se jim dostatečně nevěnujete, mohou dělat neplechu. V takových případech se od psů dočkáte rozkousaných bot, neustálého štěkotu či kňučení. Kočky vám zase dopřejí poškrábaný nábytek a neustálé mňoukání. Jak z toho ven? Mazlíčkům se věnujte, naučte je, jak se mohou s hračkami zabavit sami, a pokud máte velké obydlí, tak je můžete naučit hru na schovávanou s pamlsky. Ty různě schovejte po domě a nechejte je, aby je sami vyčmuchali.

Dostatečně nekomunikujete s mláďaty mazlíčků

Jak štěňata, tak i koťata si během prvních sedmi týdnů života zvykají na lidi. Je to tedy zásadní období, ze kterého se bude odvíjet jejich budoucí chování. Měli byste si s nimi tedy pravidelně každý den hrát a snažit se si vybudovat vzájemnou důvěru. Jedině tak budete mít jistotu, že se mezi vámi rozvine zdravý vztah.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nenastavujete jim tolik potřebná pravidla

Někteří lidé si plně neuvědomují rozdíl mezi člověkem jako takovým a zvířetem. Zatímco lidskému jedinci stačí sdělit, že skákat na cizí lidi a čůrat na koberec není v pořádku, mazlíčka to musíte doopravdy naučit. Je jedno, že ho jednou pokáráte za poškrábaný nábytek, i tak se to může opakovat. Je třeba jej vytrénovat, dávat mu pamlsky za dobře odvedenou práci a umět jej přiměřeně potrestat za špatné chování. Není na škodu vyhledat i pomoc kvalifikovaného trenéra.

Necháváte je samotné s malými dětmi

Pro dítě je určitě přínosné vyrůstat se zvířecími mazlíčky a naučit se tak jim porozumět od útlého věku. Jenomže v zápalu hraní si s nimi jim často mohou nevědomky ublížit, v lepším případě jim to daný mazlíček nevrátí. V tom horším si to asi dokážete domyslet, proto je dobré malé děti nenechávat s mazlíčky nikdy samotné, dokud je nenaučíte, co jim smí a nesmí dělat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dáváte svým psům zkažené jídlo

Možná jste si někdy všimli, že se váš pes až příliš zaměřil na koš a měl nehoráznou chuť ho celý vyjíst. I když to někomu může přijít roztomilé, rozhodně jej vždy zastavte. Zkažené jídlo je pro psy stejně škodlivé jako pro lidi. Může dojít k otravě, bolestivým křečím, zvracení, třesu a v nejhorších případech to je i na pohotovost.

Dáváte jim kousky svého jídla ze stolu

Stalo se vám někdy, že jste seděli u stolu, poklidně si jedli a najednou k vám přiběhl váš miláček a začal na vás dělat smutná očička? Každý tuto situaci zná, ale vaše reakce v ní je nadmíru důležitá. Stačí se jen jednou podělit o kus svého jídla přímo od stolu a můžete navždy zapomenout na poklidné večeře.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dobře, to je trochu nadsázka, ale tento zvyk se u zvířat dá odnaučit opravdu obtížně. Proto je důležité myslet na to, že od stolu svá zvířata nesmíte nikdy krmit. Pokud je chcete potěšit trochou lidského jídla, nejprve si zjistěte, jestli jej vůbec smějí konzumovat. A pokud ano, tak se podělte daleko od míst, kde jste zvyklí jíst a nejlépe jim dané jídlo dejte za odměnu.

Pořizujete si domácího mazlíčka jen tak

Možná se vašemu známému narodila štěňátka a zadarmo je dává lidem do péče nebo je ve vašem okolí přeplněný útulek, který žádá o pomoc. Tak jako tak, pokud chcete domácí zvířátko, nikdy byste si jej neměli brát jenom tak z rozmaru. Vždy je nutné si dát nějaký ten čas na promyšlení. Psi se dožívají 10 až 15 let, kočky dokonce i 20. Jste si jistí, že se k tomuto chcete zavázat?

V případě otěhotnění dáváte kočky pryč

Mnoho rodin má v případě otěhotnění ženy strach a raději se kvůli tomu zbavují svých koček. Je pravda, že kočičí exkrement může obsahovat parazita, jenž způsobuje onemocnění zvané toxoplazmóza, které mnohdy při infikování ženy způsobuje zdravotní problémy také u dítěte. Pokud se ale žena bude vyhýbat jakékoliv manipulaci se stelivem, tak jí prakticky nic nehrozí. Chce to jen opatrnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každodenní péče, jen tak si nemůžete odjet o víkendu do hor nebo neplánovaně přespat u kamarádky. Je také důležité si promyslet, jaké konkrétní plemeno byste chtěli, co si vlastně můžete dovolit, jestli budete mít dostatek času na trénování velkých plemen… Je toho zkrátka hodně a všechno si to pořádně neujasníte během jednoho dne.

Nekontrolujete u psů přítomnost klíšťat

Lidé jsou většinou zvyklí po příchodu z procházky lesem kontrolovat, jestli se na ně nechytlo nějaké to klíště. To samé je ovšem nutné provádět i u domácích mazlíčků. Po kousnutí klíštětem je takový průměrný pes vystaven nebezpečí horeček či boreliózy. A v případě neřešení situace je v ohrožení celá rodina i ostatní mazlíčci. Pokud nějaké klíště najdete, zkuste jej opatrně vytáhnout pinzetou. Jestliže to jen tak nejde, nedělejte nic na sílu a raději kontaktuje veterináře.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zapomínáte na odčervení domácích mazlíčků

Jak psi, tak i kočky byste měli pravidelně odčervovat. Jinak mohou dostat parazity, kteří u nich vyvolají zvracení či průjem. V ohrožení jsou také lidi, zejména děti. Parazité nakladou vajíčka všude možně a malé dítě může takové vajíčko nevědomky sníst například během hraní. Stačí jedno olíznutí ruky a je to. Vylíhnutí takových parazitů v lidském těle vede až ke slepotě. Rozhodně to tedy nepodceňujte, psy a domácí kočky byste měli odčervovat každých šest měsíců.

Nutíte kočky aby byly vegetariány

Někteří majitelé koček jsou vegetariány a kvůli svému přesvědčení chtějí to samé i pro kočky. Jenomže kočky, na rozdíl od lidí, nemají možnost volby. Jsou to jednoduše masožravci se vším všudy a pokud chcete, aby byly zdravé a žily dlouho, nemůžete jim maso odpírat. Jsou závislé na živinách, jež se v mase vyskytují. Psi vegetariánskou stravu zvládnou, ale musí být vyvážená a nejlepší je se nejprve poradit s veterinářem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nenaučili jste se číst řeč vašeho mazlíčka

Při výchově domácího mazlíčka je důležité mu rozumět. Například si mnoho lidí myslí, že vrtění ocasu u psů je vždy dobré znamení. Pokud ale pes zvedne ocas a strnule s ním mává zepředu dozadu, může se chystat někoho ohrozit. Zaměňte to se symbolem hraní a přijdete k úrazu. A to je pouze jeden příklad, je tedy dobré se na řeč zvířat detailně zaměřit a trochu si ji nastudovat.

Nutíte své kočky sdílet jeden záchod

Kočky jsou vcelku vybíravá a hrdá zvířata. Pokud je budete nutit sdílet jeden záchod, dost možná skončíte s výkaly všude možně po domácnosti. Ne každá kočka je taková, ale většinou platí, že chtějí mít svůj vlastní prostor na vykonání potřeby. Pokud je „jejich“ záchod špinavý nebo z něj cítí jinou kočku, mohou se hodně rychle rozhodnout si najít nové místo. Nejlepší je mít pro každou kočku jeden záchod plus jeden navíc, kdyby náhodou. Také je dobré je rozmístit různě po domě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Necháváte svého psa příliš dlouho o samotě

Pro většinu psů je osm až deset hodin o samotě strašně dlouhá doba, kterou nemusejí zvládnout. Může to vést k rozvinutí úzkostí, náhlému rozžvýkávání bot či nepřetržitému štěkání a vytí. Pokud nemáte možnost pravidelné kontroly, pořiďte si ještě jednoho pejska. Ve dvou se jim to lépe potáhne. Dospělí psi sami o sobě vydrží být o samotě okolo čtyř až pěti hodin s tím, že před jejich opuštěním si s nimi zacvičíte (necháte je se vyběhat) a to samé i po příchodu.

Nadáváte jim za jejich “nehody“

Jakmile se člověk vrátí z práce domů, většinou se těší na pořádný odpočinek. Pokud tedy najdete na zemi loužičku, můžete mít nutkání na svého mazlíčka začít řvát. To ale k ničemu nepovede, nebude rozumět, za co se zlobíte, už si nepamatuje, že udělal loužičku doma. Když tedy jdete s mazlíčkem ven, dávejte mu pravidelné pokyny ve stylu „čůrej“.

iZdroj fotografie: Pexels

Po vykonání potřeby jej okamžitě přehnaně pochvalte, klidně mu dejte i pamlsek. Jestliže jej chytnete „při činu“ doma, nekřičte. Buď řekněte prosté „fuj“ a nebo jeho čin naprosto ignorujte. V momentě, kdy jej pravidelně za čůrání chválíte venku a doma ne, dojde mu, že je něco špatně. Bude totiž očekávat pochvalu, a když ji nedostane, uvědomí si, že doma se tedy skutečně loužičky nedělají.

Dáváte vašim kočkám ke konzumaci mléko

Těžko říct, kde se vzal ten mýtus, že by kočky měly pravidelně pít mléko. Ve skutečnosti většina koček trpí na intoleranci laktózy, což jednoduše znamená, že mléko neumějí dostatečně dobře strávit. To vede k následným průjmům a žaludečním potížím. A ty, které jej strávit dokáží, ho stejně k životu nepotřebují. Proto raději neriskujte a mléko jim vůbec nedávejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dostatečně nehlídáte pitný režim u koček

Kočky mají od přírody danou nízkou úroveň žízně, což vede k tomu, že se neumějí udržet hydratované. Pokud je v tomto ohledu nehlídáte, může začít docházet k problémům s močovými cestami a ledvinami. Řešit tuto situaci můžete konzervami s vysokým obsahem vody a nebo se poraďte s veterinářem, který vaší kočce může předepsat léky, jež zvýší její potřebu pít.

Dáváte svým psům kosti z masa

Mnoho lidí si myslí, že kosti z jídla jsou pro psy ideální pochoutkou. Ve skutečnosti jim ale mohou uškodit. Jejich žvýkáním si mohou poranit jazyk i zuby, a také se nemusejí úplně nejlépe strávit. Pokud se zaseknou v trávicím traktu, nastává veliký problém a je potřeba je odstranit chirurgicky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nemáte plán pro případ nouze

Co když dojde k požáru či jiné katastrofě a vy přijdete o bydlení? V takovém případě se svých mazlíčků nemůžete jen tak zbavit. Měli byste si předem ujasnit, jestli máte kam jít. Případně si zjistit, kterým motelům nevadí přítomnost domácích zvířat na pokoji.

Které z těchto informací jsou pro vás novinky a které naopak berete za samozřejmé?

Zdroj: Fetch

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Nela Maloňková

Zobrazit další články