Pročistit játra je úplná hračka, stačí mít po ruce mrkev a červenou řepu

Játra plní v těle ohromné množství nezastupitelných funkcí. Podpořte je v jejich činnosti jednoduchou detoxikační kúrou. Její výroba snad už nemůže být snazší.

játra i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní klíčové funkce, jako je detoxikace, metabolismus tuků, sacharidů a bílkovin, ukládání vitamínů a minerálů a produkce žluči, která napomáhá trávení. Proto je důležité o jejich zdraví pečovat a udržovat je v optimální kondici. Jedním z účinných a přirozených způsobů, jak pročistit játra, je zařadit do jídelníčku několik přirozených potravin.

Výhody mrkve pro játra

Mrkev je bohatá na beta-karoten, což je antioxidant, který tělo přeměňuje na vitamín A. Jak vysvětluje nutriční expertka Marie Lorraine Johnson MS, RD, tento vitamín je pro zdraví jater zásadní. Mrkev totiž díky vysokému obsahu flavonoidů a beta-karotenu podporuje detoxikační procesy v játrech.

Beta-karoten a flavonoidy pomáhají neutralizovat toxiny a podporují jejich vylučování z těla. Vitamín A v mrkvi podporuje správný metabolismus tuků v játrech, což je důležité pro prevenci závažných jaterních chorob. Antioxidanty navíc snižují záněty a chrání játra před poškozením volnými radikály.

Výhody červené řepy pro játra

Červená řepa je další superpotravina, která má významné výhody pro zdraví jater, jak jsme už na JakZdravě ostatně dříve zmiňovali. Odbornici z Healthline upřesňují, že řepa obsahuje řadu živin a antioxidantů, které podporují detoxikaci a regeneraci jater, jako jsou betalainy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

Ukrojený plátek z červené řepy ležící na trávníku iZdroj fotografie: Pixabay
Krásná, chutná a zdravá – to je červená řepa

Tyto sloučeniny pomáhají chránit jaterní buňky před oxidačním stresem a poškozením. Červená řepa také podporuje produkci glutathionu, což je klíčový antioxidant zapojený do detoxikačních procesů v játrech. A v neposlední řadě červená řepa stimuluje produkci žluči, což napomáhá trávení tuků a odstraňování odpadních látek z těla.

5 zlatých pravidel, jak pečovat o svá játra: Věnujte jim trochu potřebné pozornosti a udržte je v dobré kondici

Jak pročistit játra doma: Jednoduchý recept

Na JakZdravě jsme vám již radili hned několik receptů a tipů na pročištění jater. Nutno však podotknout, že ten následující je pravděpodobně úplně nejjednodušší. Budete potřebovat jen jedno jablko, jednu červenou řepu a dvě mrkve. Jablka obsahují mnoho dalších živin, které prospěšnost nápoje ještě zvýší, navíc jej zjemní a dodají mu lepší chuť. Všechny 3 suroviny rozmixujte (případně použijte odšťavňovač), nechte nápoj hodinu odstát a vypijte. Pijte každý den místo jednoho jídla, ideálně místo večeře.

Jak čistíte játra vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články