Nadměrné pocení, zvracení a průjem: Možná se jedná o dehydrataci

Dehydratace je stav, který se obzvláště u malých dětí a starších a nemocných osob rozvíjí velmi rychle. Stejně tak rychle je proto potřeba jednat.

dehydratace i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dehydratace je potencionálně život ohrožující stav, který se může rozvinout až překvapivě rychle. V případě nadměrného pocení, střevních viróz zahrnujících zvracení či průjem i při psychicky velmi náročných situacích proto nezapomínejte ztracenou vodu průběžně doplňovat. Předejdete tak mnoha problémům.

V momentě, kdy dostanete žízeň už jste vlastně dehydratovaní

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, potřeba vody je u každého jedince jiná. Stereotyp 2 litry denně již dávno neplatí, je však dobrým odrazovým můstkem. Pokud je teplota vysoká a vy navíc fyzicky pracujete, budete pravděpodobně potřebovat vody mnohem více. Roli hraje kromě okolní teploty a fyzické činnosti také pohlaví, věk i hmotnost. U kojenců a seniorů je také potřeba jiná, protože malé děti ještě dobře neregulují svoji tělesnou teplotu, starší lidé tuto schopnost naopak ztrácejí a často také málo pijí, protože nemají pocit žízně. 

Lékaři z ClevelandClinic proto doporučují pít průběžně, ideálně ještě předtím než dostanete žízeň. Pocit žízně už totiž vlastně je známkou dehydratace. Množství vody si buď vypočítejte dle návodu, který jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli nebo odhadněte dle běžné potřeby a momentální situace.

voda s citronem na dnu iZdroj fotografie: Pixabay
Hlavní je dodržovat pitný režim.

Příčiny, příznaky a důsledky dehydratace

Pokud vynecháme samotný nedostatečný příjem tekutin, tak mezi nejčastější příčiny dehydratace patří dle zdravotnického webu Healthline nadměrné pocení, průjem a zvracení. Mezi hlavní příznaky dehydratace pak patří bolest hlavy, únava a závratě. Je potřeba vodu rychle doplnit, protože dehydratace může přispět k život ohrožujícím stavům, jako je například úpal.

Kromě výše zmíněných příznaků můžete pociťovat i další příznaky jako jsou suchá pokožka, tmavá moč, sucho v ústech či hlad. Ano, ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Pokud trpíte dlouhodobou dehydratací mohou se u vás rozvinout i některé zdravotní problémy trvalejšího charakteru. Jedná se zejména o:

  • infekce močových cest
  • předčasné stárnutí pleti
  • zmatenost, úzkostné stavy
  • zvýšená hladina cholesterolu
  • zácpa
  • pálení žáhy

Nejjednodušším způsobem, jak se všem těmto komplikacím vyhnout je jednoduše zvýšit přísun vody. Připomínáme, že nejlepší je čistá voda, nespoléhejte na kávu a slazené limonády. I když se do pitného režimu také započítávají, nehydratují tak dobře jako čistá voda.

Kolik vody denně vypijete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články