Domácí léčba bradavic podle babských i odborných rad. Ideální je začít hned – než se rozmnoží

Bradavice jsou nepříjemné výrůstky na kůži. Jejich léčba je často velmi dlouhá. Máme pro vás několik tipů, jak s tímto onemocněním zatočit. A to bez návštěvy lékaře či lékárny.

i Zdroj fotografie: Uživatel Marionette / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bradavice jsou vysoce nakažlivé výrůstky na kůži. Jsou virového původu a nejčastěji se s nimi můžeme setkat na rukou nebo na ploskách nohou. Nejsou nebezpečné a většinou časem samy zmizí. Může to ale trvat poměrně dlouhou dobu, v některých případech i několik let. Dle Deborah Weatherspoonové, Ph.D., zdravotní sestry s dlouholetou praxí, lze tento proces urychlit pomocí přírodní domácí léčby.

Na čem jsou účinky domácí léčby založeny

Existuje hned několik důvodů, proč může domácí léčba skvěle zafungovat. Některé prostředky obsahují přírodní kyseliny, které pomáhají odstranit infikovanou kůži. Jiné prostředky obsahují enzymy, které mají antivirové účinky. Mohou tak potlačit HPV, tedy virus, který bradavice způsobuje. Některé z nabízených metod se opírají o vědecky podložená tvrzení, jiné nikoliv. Pokud by u vás domácí léčba nezabrala, určitě navštivte lékaře, bradavice se totiž snadno množí a mohou vás tedy velmi potrápit.

Babské rady, na které nedají lidé dopustit

  • Banánová slupka obsahuje draslík, který údajně působí proti HPV. Žádný výzkum však zatím draslík s léčbou bradavic nebo virových kožních infekcí nespojil. Pokud to chcete vyzkoušet, potřete bradavici vnitřní stranou banánové slupky. Opakujte denně.
  • Ananas obsahuje bromelain, směs enzymů, která rozkládá bílkoviny. Předpokládá se, že bromelain odstraňuje bradavice tím, že rozpouští bílkoviny HPV. I když existují určité údaje, které potvrzují potenciální účinnost bromelainu při léčbě několika zdravotních stavů, neexistují žádné vědecké studie, které by jeho použití k odstranění bradavic potvrzovaly. Jednou z metod je každodenní namáčení bradavic do ananasové šťávy. Další technikou je každodenní aplikace čerstvého ananasu.
  • Pomerančová kůra je levnou variantou léčby bradavic, opět ovšem neexistují vědecké údaje, které by ji potvrzovaly. Léčba zahrnuje potírání bradavic pomerančovou kůrou jednou denně. Bradavice údajně změní barvu, ztmavne, a pak odpadne. To může trvat dva týdny nebo i déle.
  • Vlaštovičník je asi nejznámější přírodní lék na bradavice. Buďte ale opatrní, ve velkých dávkách je tato rostlina jedovatá. Pokud chcete vlaštovičník vyzkoušet, potírejte bradavice denně jeho čerstvou oranžovou šťávou. Bradavice mohou zmizet již za několik dní.
iZdroj fotografie: Klaus D. Peter / Creative Commons / CC BY

Vědecky podložené metody

  • Česnek se již dlouho používá k léčení kožních onemocnění. Je účinný také při bakteriálních, plísňových a virových infekcích, jako jsou bradavice. Ve studii z roku 2014 se pacienti zbavili bradavic během čtyř týdnů právě díky výtažku z česneku. Bradavice se těmto pacientům již nevrátily. Chcete-li bradavice léčit česnekem, rozdrťte 1 stroužek a smíchejte ho s vodou. Naneste na bradavici a překryjte obvazem. Opakujte denně po dobu tří až čtyř týdnů. Na bradavice můžete také nanést česnekovou šťávu nebo je stroužkem přímo potřít.
  • Pampeliška lékařská je ve východní medicíně tradičním lékem na kožní choroby, jako jsou právě bradavice. Studie na zvířatech z roku 2011 zjistila, že extrakt z pampelišky může podporovat tvorbu kolagenu, snižovat záněty kůže a zklidňovat podráždění. Studie z roku 2012 dále zjistila, že pampelišky mají antimikrobiální složky, které mohou v boji proti bradavicím výrazně pomoci. Chcete-li tuto metodu vyzkoušet, rozlomte pampelišku a vymačkejte lepkavou bílou šťávu. Jednou nebo dvakrát denně ji naneste na bradavice. Opakujte po dobu dvou týdnů.
  • Aloe vera se používá při kožních onemocněních, jako jsou popáleniny a lupénka. Pokud bradavice svědí nebo jsou bolestivé, může vám aloe přinést touženou úlevu. Gel z aloe vera může také bojovat proti patogenům, včetně virů. Chcete-li použít aloe, odstraňte list z rostliny aloe vera a podélně jej rozřízněte. Gel, který se uvnitř listu nachází naneste na bradavici. Opakujte denně.
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Aspirin vám také může od bradavic pomoci. Jeho hlavní složkou je kyselina salicylová, která je běžnou součástí volně prodejných přípravků na léčbu bradavic. Kyselina salicylová působí tak, že odlupuje infikovanou kůži. Postupem času tedy bradavice zmizí. Předpokládá se, že podobný účinek má i samotný aspirin. Rozdrťte tabletu aspirinu a smíchejte jej s vodou. Pastu naneste na bradavici a přes noc ji překryjte obvazem. Opakujte po dobu alespoň jednoho týdne.
  • Vitamín C posiluje imunitu a je nezbytný pro hojení ran a zdravou kožní tkáň. Předpokládá se, že pomáhá i v boji proti HPV. Chcete-li to vyzkoušet, rozdrťte tabletu vitamínu C a smíchejte ji s vodou. Pastu naneste na bradavici, překryjte obvazem a nechte působit přes noc. Opakujte denně. Někteří lidé tvrdí, že pokud vodu nahradíte citrónovou šťávou, je léčba ještě účinnější.
  • Propolis je látka podobná pryskyřici, kterou produkují včely medonosné. Skládá se z rostlinných látek, včelího vosku, pylu a včelích enzymů. Propolis má antimikrobiální vlastnosti a podporuje tvorbu kožních buněk. Používá se k léčbě akné, ran a viru herpes simplex. Tyto účinky mohou také pomoci při hojení infikované pokožky a v boji proti HPV. Chcete-li propolis použít, naneste jej na bradavici. Přiložte na ni obvaz a nechte působit přes noc. Opakujte denně.

A čím léčíte bradavice vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články