Za 5 sekund zjistíte, zda nemáte problém s plícemi. Stačí mít po ruce několik zápalek

Potíže s dechem dokáží člověka pořádně vyděsit. Vždy je dobré stav konzultovat s lékařem, než se však dočkáte termínu vyšetření, můžete vyzkoušet jednoduchý domácí test.

zápalky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Potíže s dýcháním může mít na svědomí mnoho faktorů, od znečištěného prostředí přes běžná sezónní respirační onemocnění až po závažná plicní onemocnění. Vážné akutní potíže je nezbytné řešit neprodleně, ty mírnější, zvláště pokud znáte jejich příčinu (např. infekce, pobyt v zakouřeném prostoru) mohou odeznít brzy i samy.  Pokud vás trápí byť mírné, ale dlouhodobé dýchací potíže, je vhodné se nechat vyšetřit lékařem. Předtím můžete zkusit i jednoduchý domácí test.

Běžná plicní vyšetření

Vyšetření plic lidé často zbytečně odkládají. Lékaři z WebMD však uklidňují, že běžná vyšetření plic nejsou bolestivá ani nepříjemná a nemusíte se tak vůbec ničeho obávat. Mezi běžné testy paří:

  • Spirometrie: Nejjednodušší a nejběžnější plicní test, který měří objem vydechnutého vzduchu v určitých časových bodech při silném a úplném výdechu po maximálním nádechu. V praxi vypadá vyšetření tak, že sedíte u přístroje s náustkem do kterého vydechujete.
  • Zátěžový test: Měří se výkonnost plic při zátěži, provádí se obvykle na rotopedu či běžícím páse.
  • FeNO test:  Pomalu a plynule foukáte do přístroje, který měří, kolik je ve vydechovaném vzduchu oxidu dusnatého. Nejčastěji se používá u dětí, mentálně postižených osob a pacientů s jistým typem astmatu, protože je u nich běžná spirometrie jen těžko prověditelná.
  • Měření peak flow: V tomto testu se měří rychlost a síla výdechu. Jde jen o jeden skutečně prudký výdech. 
  • Pulzní oxymetrie: V tomto případě jde o měření množství kyslíku, které červené krvinky přenášejí. Přístroj se obvykle připíná na špičku prstu, ale může být připevněn i na nos, chodidlo, uši nebo prsty. 

Pokud je potřeba, může lékař navrhnout další vyšetření, včetně rentgenu či angiogramu. V některých případech může dojít i na invazivní vyšetření, jako je například bronchoskopie či biopsie. Nejedná se však o běžná prvotní vyšetření, nemusíte mít tedy obavy a k lékaři rozhodně v případě potíží zajděte.

hořící zápalka iZdroj fotografie: Freepik
K domácímu vyšetření plic vám stačí obyčejná hořící zápalka

Test se zápalkou

Kromě standardních testů můžete podle zdravotnického webu MedlinePlus před návštěvou lékaře použít i jednoduchý předběžný test se zápalkou. K testu potřebujete obyčejnou hořící zápalku. Držte ji cca 30 cm od úst a pokuste se ji jedním silným výdechem bez výrazného našpulení rtů sfouknout. 

Pokud zápalka zhasne, vaše plíce s nejvyšší pravděpodobností fungují správně. Pokud ne, rty našpulte a zkuste to znovu, nepodaří-li se vám ani tak zápalku sfouknout, je na místě zvážit návštěvu lékaře a nechat se vyšetřit pomocí standardních testů.

Když plíce volají o pomoc: Kromě kašle a dušnosti se projeví i únava a točení hlavy

Můžete také zkusit ještě test délky výdechu. Zhluboka se nadechněte a rovnoměrně vydechujte. Pokud vydržíte rovnoměrně vydechovat alespoň 5 vteřin, taktéž to svědčí o dobré kondici plic, a pokud vás žádné potíže, které na plicní onemocnění ukazují (typické příznaky onemocnění plic jsme již na JakZdravě popisovali), netrápí, můžete být v tomto ohledu zcela v klidu.

Udržujte plíce v dobré kondici

Chcete-li aby vaše plíce dobře fungovaly, je potřeba se o ně také starat. Samozřejmostí je nekouřit, pokud se vám odvykání nedaří, vyzkoušejte některý z tipů, které jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli. Snažte se také hodně pohybovat na čerstvém vzduchu, cvičte a zdravě se stravujte. Při práci s chemikáliemi a v prašném prostředí používejte ochranné pomůcky, aby nedošlo ke zbytečnému poškození plic.

Jak se vám domácí test se zápalkou povedl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články