Jen dvě suroviny: Stačí je konzumovat a kompletně obnoví vaše trávení

Tato jednoduchá kúra má velmi pozitivní vliv na celý trávicí trakt. A nejenže vám zlepší zažívání, posílí i vaše srdce, imunitu a kosti.

zažívací systém i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potíže s trávením dokáží znepříjemnit i ten nejhezčí den. Ať už vás trápí bolesti břicha, zácpa nebo nadměrná plynatost, negativně se to podepíše na vaší náladě a i s vaší produktivitou to jde z kopce. V dnešní době je sice na trhu obrovské množství léků na úpravu zažívání, ale ty mohou mít negativní účinky nebo jsou zbytečně drahé. Mnoho lidí se proto obrací zpět k přírodě a hledají jednodušší řešení.

Příroda nabízí velké množství prostředků na zlepšení zažívání

Mnoho bylinek, koření a dalších potravin dokáže se zažíváním udělat divy. Když trápí miminka bolesti bříška, sáhnete po osvědčeném fenyklovém čaji nebo kmínovém odvaru. Pokud vás trápí průjem, začnete jíst banány, mrkev nebo si uděláte čaj z rohovníku, o kterém jsme na JakZdravě psali nedávno.

Potřebujete-li posílit střevní mikroflóru, dáte si k snídani kefír nebo jíte jiné fermentované výrobky. Takto bychom mohli pokračovat do nekonečna, protože příroda je skutečně nevyčerpatelnou studnicí léčivých prostředků. Recept, který vám dnes představíme, se užívá již po staletí, protože dokáže za krátkou dobu kompletně obnovit trávení. V Čechách však nebyl do nedávna příliš známy, protože obsahuje u nás exotické ovoce, a to fíky.

Fíky jsou jedny z nejlepších plodů, které si můžete dopřát. Snižují riziko rakoviny, zrychlují trávení a ozdravují nejen srdce

Fíky jsou pro zažívací systém jako ozdravný balzám

Fíky jsme vám na JakZdravě již doporučovali například ve spojitosti s jejich schopností rychle zatočit s bolestí břicha, na zažívání mají totiž skutečně skvělý vliv. Rychle vás zbaví zácpy (pozor při nadměrném množství se může tato jejich výhoda změnit v nevýhodu, tedy v průjem). Úprava vyprazdňování je však jen jedním z mála přínosů pro zažívací systém, které fíky nabízejí.

Nutriční specialistka Katherine Marengo LDN, R.D. vysvětluje, že fíky nejenže zmírňují zácpu a zlepšují příznaky trávicích poruch, jako je ulcerózní kolitida, ale fungují i jako prebiotika, které jsou pro zdraví celého zažívacího traktu klíčová. Navíc zmírňují nepříjemné symptomy syndromu dráždivého tračníku, jako jsou bolesti břicha či plynatost.

fíky iZdroj fotografie: Unsplash
Fíky působí na zažívání jako balzám

Fíky mohou pomoci i s jinými zdravotními problémy

Fíky obsahují nejen velké množství vlákniny a dalších látek prospívajících trávicímu traktu, ale i množství dalších sloučenin, vitamínů a minerálů, které podporují celkové zdraví. Lékař Dany P. Baby, MD doporučuje fíky například při problémech s krevním tlakem, protože draslík, které fíky obsahují, jej účinně snižuje. Draslík společně s vápníkem, kterého taktéž fíky obsahují značné množství, také zlepšují hustotu kostí, což může zabránit onemocněním, jako je osteoporóza.

Slabost, křeče a zažívací potíže: Pravděpodobně máte nedostatek draslíku v těle

Domácí ozdravná kúra pro trávicí systém

Tento jednoduchý recept obsahuje jen 2 suroviny, zmiňované fíky (sušené) a olivový olej. Zlepšuje trávení, podporuje hubnutí a vylučování toxinů z těla, protože zrychluje metabolické procesy. Působí také příznivě na srdce, cévy i kosti a zlepšuje vzhled pleti.

Rozkrojte napůl 20 kusů sušených fíků, vložte je do uzavíratelné sklenice a kompletně zalijte kvalitním olivovým olejem. Fíky musí být skutečně zcela ponořené. Sklenici uložte na 40 dnů do lednice a poté konzumujte 1 polovinu fíku s 1 čajovou lžičku oleje 5-10 minut před snídaní. Až vyjíte všechny fíky s olejem, dejte si několik měsíců přestávku. Pokud by se problémy později vrátily, můžete kúru zopakovat. Kúru můžete držet i preventivně, opakujte ji však maximálně 3x ročně.

Jak se vám tato kúra osvědčila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články