Slabost, křeče a zažívací potíže: Pravděpodobně máte nedostatek draslíku v těle

Draslík má v těle mnoho funkcí. Hlavně je zodpovědný za práci všech svalů. To znamená, že zodpovídá za práci srdce i za dýchání. Když ho bude málo, jistě si domyslíte, jak to dopadne.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Objevují se u vás podivné příznaky a bojíte se, že jde o vážnou nemoc? Nemusí to tak vůbec být. Některé příznaky, které negativně ovlivňují každodenní život, může způsobit nedostatek vitamínů nebo minerálů. Healthline uvádí, že pokud se u vás objevují křeče, zažívací potíže nebo najednou cítíte silné bušení srdce, pravděpodobně máte nedostatek draslíku.

K čemu potřebujete draslík?

Bez draslíku by tělo nemohlo fungovat. V těle má hned několik funkcí. Mezi nejdůležitější patří regulace svalových kontrakcí, včetně práce srdečního svalu, normalizovat nervové funkce a udržovat správnou rovnováhu tekutin v těle.

Čím vzniká nedostatek draslíku

ClevelandClinic vidí jako nejčastější příčiny nedostatku draslíku (odborně hypokalémie) nadměrnou ztrátu tekutin (například při průjmu, při nadměrném pocení), podvýživu nebo jednostrannou stravu, následek šoku a vedlejší účinky některých léků (vysoké dávky diuretik nebo projímadel). Hypokalémie je charakteristická také pro selhání ledvin.

Nejčastější příznaky nedostatku draslíku

Tělo je chytré, a když mu něco chybí, začne to hlásit. Jen se musíte jeho hlášením naučit naslouchat a rozumět. Tyto příznaky považujte za jasnou zprávu organismu, že je třeba dodat draslík a přehodnotit dosavadní způsob stravování.

Slabost a chronická únava

Mezi první příznaky patří svalová slabost a únava. Nedostatek draslíku může také narušovat produkci inzulínu, takže se vám cukr nahromadí v krvi a nebude se ukládat v podobě glukózy v takovém množství. Tím vám a vašim buňkám bude chybět energie.

Mladá žena spící na stole u notebooku iZdroj fotografie: Freepik
Únava a slabost jsou první příznaky, kterých si při nedostatku draslíku všimnete

Svalové křeče

Svalové křeče poznáte. Přicházejí náhle jako nekontrolované záškuby svalů a často bývají bolestivé. Draslík má na práci svalů zásadní vliv. Pro kosterní svalstvo právě draslík přenáší povely z mozku, že má dojít k jejich kontrakci. Tuto kontrakci také ukončí, a to tím, že opustí svalové buňky. Z toho je patrné, proč když máte málo draslíku, jste slabí jako hadrová panenka.

Zažívací potíže

Důvodů, proč vás trápí zažívací potíže, může být mnoho. Jedním z nich je právě nedostatek draslíku. Draslík přenáší informace i pro hladké svalstvo vašeho trávicího traktu, aby posunoval tráveninu a pracoval tak, jak má. Nedostatkem draslíku se zpomalí pohyb trávicí trubice, což vede k nadýmání, plynatosti, bolesti žaludku a zácpě.

Poruchy srdečního rytmu

Draslík pomáhá udržovat správné kontrakce srdce. Když je ho málo, může se to projevit srdeční arytmií. Pokud si všimnete, že se vám jakkoli mění srdeční frekvence, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Na vině nemusí být pouhý nedostatek draslíku, ale i srdeční onemocnění. Jak poznat arytmii podle měření tepu, jsme již na JakZdravě vysvětlovali.

Namáhavé dýchání

K problémům s dýcháním dochází až při skutečně těžkém nedostatku draslíku. Protože dýchaní zajišťují svaly, které pomáhají plicím s nádechem a výdechem, může nízká hladina draslíku způsobit dušnost. Skutečně těžký deficit draslíku může způsobit selhání dýchání.

Muž v košili a kravatě držící se za hrudník se snaží namáhavě nadechnout iZdroj fotografie: Freepik
Těžký nedostatek hořčíku na sebe upozorňuje potížemi s dýcháním i změnou srdečního rytmu

Brnění koncových částí

Brnění a necitlivost v končetinách se objevuje jako příznak jak při nadbytku draslíku, tak při jeho nedostatku. Brnění nejčastěji ucítíte v rukou, pažích, nohou a chodidlech. Protože draslík zodpovídá za správnou funkci nervů, může jeho nedostatek nervové signály oslabit.

Časté močení

Chodíte čůrat více než obvykle? Málo draslíku může narušit schopnost ledvin koncentrovat moč. To vede k častému močení, které obvykle doprovází žízeň. Samotné nadměrné močení snižuje hladinu draslíku, takže je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Web MedicalNewsToday doplňuje, že draslík vyrovnává hladiny vápníku. Když je vápníku hodně, často způsobuje močové kameny.

Vysoký krevní tlak

Draslík má vliv na ledviny a na krevní tlak. Draslík v ledvinách pomáhá odstraňovat sodík. Hodně sodíku způsobuje vysoký krevní tlak. Pokud nemáte dostatek draslíku, sodík zůstává v těle a je zaděláno na problém s tlakem. Zkontrolujte si, zda máte v jídelníčku dostatek potravin obsahující draslík. Jak snižovat krevní tlak draslíkem a které potraviny jsou na něj nejbohatší, to zjistíte v našem starším článku na JakZdravě.

Které potraviny bohaté na draslík jíte nejradši vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články