Jak na cévní onemocnění: Stará lidová tinktura funguje dodnes

Lidové léčitelství zná řešení na téměř všechny problémy. Pokud vás trápí cévní onemocnění, vyzkoušejte tyto jednoduché zábaly.

křečové žíly i Zdroj fotografie: iStock
                   

Projevy cévních onemocnění mohou být v horkých letních měsících kvůli vysokým teplotám výraznější. K léčbě těchto stavů jsou účinným řešením obklady a zábaly, které si můžete snadno vyrobit doma. V některých případech je však zapotřebí opatrnost a s dávkováním to nepřehánět. Některé byliny jsou totiž velmi silné a ve velkém množství mohou být i nebezpečné.

Obklad s tinkturou z ostrožky

Dříve bývala ostrožka stračka velmi oblíbenou léčivou rostlinou, dnes už se tak často nepoužívá, protože její použití vyžaduje velkou dávku opatrnosti. Dříve se používala především k urychlení zacelení ran. Její použití však může být nebezpečné, protože ve větších dávkách negativně ovlivňuje nervovou soustavu, pokožku, trávicí ústrojí i srdce. Používejte ji proto jen ve velmi malém množství.

Tato metoda je obzvláště účinná při léčbě křečových žil, hemoroidů, tromboflebitidy a křehkých kapilár. K léčbě mozkové oběhové nedostatečnosti se doporučuje jemně potírat kořínky vlasů čajovou lžičkou tinktury z ostrožky (skutečně ne více). Poté by měla být hlava na 30 minut zakryta čepicí nebo šátkem.

Jak vyrobit tinkturu

Do skleněné nádoby vložte 6 polévkových lžic sušené a rozemleté ostrožky a přidejte 300 ml 70% alkoholu. Směs dobře promíchejte, sklenici pevně uzavřete a nechte obsah louhovat 2 týdny při pokojové teplotě. Po maceraci tekutinu přeceďte, přelijte do tmavé láhve a uchovávejte na tmavém místě.

iZdroj fotografie: Pexels

Použití

Namočte do tinktury kousek gázy a přiložte ji na místa postižená křečovými žilami nebo tromboflebitidou. Obklad nechte působit 20–30 minut. Po sejmutí obkladu nechte ošetřenou oblast několik minut dýchat a poté naneste mast z měsíčku lékařského nebo heřmánku, která pomůže regeneraci pokožky. Znovu je třeba upozornit, že rozsáhlé aplikace velkého množství tinktury mohou mít negativní účinky, se zábaly to tedy nepřehánějte.

Obklad z jílu a měsíčku lékařského

Tento obklad je velmi účinný při léčbě časných stadií křečových žil, tromboflebitidy a křehkosti cév projevující se podlitinami kůže. Je velmi vhodný zejména v horkých letních měsících. 

Výroba a použití obkladu

Smíchejte dva díly jílového prášku s jedním dílem prášku z měsíčku lékařského a dostatečným množstvím vody, abyste vytvořili pastu. Pastu naneste na kousek gázy a přiložte na postižené místo. Přikryjte ji kouskem igelitu, aby se z obkladu neodpařovala voda, a nahoru přiložte nějaký teplý materiál, například kus vlněné látky. Obklad nechte působit 1–2 hodiny, poté jej odstraňte a nechte ošetřené místo zaschnout. Celá léčba trvá přibližně 3–4 týdny a aplikace se provádí denně nebo každý druhý den.

Jaké další zábaly byste doporučili?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články